BMGK'da Ukrayna'daki gelişmeler değerlendirildi

BMGKda Ukraynadaki gelişmeler değerlendirildi
Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Churkin, Ukrayna'da görevden uzaklaştırılan Yanukoviç'in Putin'e mektup yazarak Ukrayna'da askeri güç kullanmasını istediğini bildirdi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, Ukrayna'da görevinden azledilen Viktor Yanukoviç'in Rusya'ya mektupla başvurarak Ukrayna'nın sivil savaşın eşiğinde olduğu gerekçesiyle Putin'den Ukrayna'da askeri güç kullanmasını istediğini söyledi.

BMGK'da, Ukrayna'daki gelişmeleri değerlendirmek için Rusya'nın talebiyle düzenlenen toplantıda konuşan Churkin, Yanukoviç'in 1 Mart'ta Putin'e mektup gönderdiğini ve Rusya'yı göreve çağırdığını kaydetti.

Yanukoviç'in mektubunda, "Ukrayna sivil savaşın eşiğinde, Ülkede kaos ve anarşi var. İnsanlar dilleri ve politik görüşleri nedeniyle işkenceye maruz kalıyor. Bu nedenle Rusya Devlet Başkanı Putin'i Ukrayna'da meşruiyet, barış, hukuk ve sükunu sağlaması için askeri güç kullanmaya çağırıyorum" ifadelerini kullandığını anlatan Churkin, Rusya'nın bu mektuba cevap verdiğini söyledi.

Ukrayna'da Rusça konuşan vatandaşlar ile etnik Rusların güvenliklerinin tehlike altında olduğunu savunan Churkin, "Biz vatandaşlarımızı ve azınlıkları koruyoruz. En önemli hak olan yaşam hakkını savunuyoruz. Rusya'nın tüm faaliyetleri meşrudur" dedi.

Ukrayna'da "aşırı grupların ve Rus azınlık karşıtı ultra-milliyetçi silahlı teröristlerin" Rus azınlığı ve Rusça konuşan vatandaşları tehdit ettiğini, Kırım'daki Rus filosunun tehlike altında olduğunu savunan Churkin, Ukrayna'daki gelişmelerin Rusya'nın duruma müdahil olmasını gerektirdiğini kaydetti.

-"Rusya'nın iddiaları hayali"-

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da, BMGK'da yaptığı konuşmada, Rusya'nın gündeme getirdiği iddiların dayanağı ve kanıtı olmadığını savundu.

Ukrayna'da, Rusya'nın askeri güç kullanmasını meşru hale getirecek bir durum olmadığını ifade eden Power, "Ukrayna'da etnik Rusların ya da Rusça konuşan Ukraynalıların tehlike altında olduğunu gösteren hiçbir delil yok. Rusya'nın askeri faaliyetleri insan haklarını koruma misyonu değil uluslararası hukuk ile Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlalidir" diye konuştu.

Rusya'nın "hayali tehdit" iddialarını kullandığını iddia eden Power, "Rusya, Ukrayna'da yeni kurulan Hükümeti beğenmeyebilir ancak bunu silahlı müdahale ile gösteremez" dedi.

 -"Ordumuz hazır"-

Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev ise yaptığı konuşmada, Ukrayna topraklarında bulunan Rus askeri unsurlarına ilişkin bilgi vererek dış yardıma ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Kendisinin de Rusça konuşan bir Ukraynalı olduğunu belirten ve konuşmasının ikinci bölümüne Rusça devam eden Sergeyev, "Ben de Rusça konuşuyorum ama kimseden yardım istemiyorum" diye konuştu.

Ülkedeki gelişmeleri incelemek için uluslararası arabulucu ve gözlem misyonu oluşturulması teklifini yineleyen Sergeyev, ülkede azınlıklara yönelik tehdit olmadığını dile getirdi. 

Rusya'nın Budapeşte Memorandumu'nun imzacıları arasında bulunduğunu ve Ukrayna'nın egemenliğinin garantörlerinden olduğunu anlatan Sergeyev, "Ama Rusya Ukrayna'nın egemenliğini ihlal ediyor. Ordumuz müdahaleden hep kaçındı ama operasyon için tam hazır bir durumda" dedi.

Sergeyev, Rusya'nın 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'da yaklaşık 16 bin ek asker görevlendirdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com