BMGK'dan çocuk asker uyarısı

BMGKdan çocuk asker uyarısı
BM Güvenlik Konseyi, çocuk asker kullanımını kınayarak, ilgili taraflardan çocukların korunması için gerekli önlemleri almasını istedi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Güvenlik Konseyi, çatışmalarda çocukların kullanılmasını şiddetli biçimde kınayarak, üye ülkelerden ve halen çatışmaların sürdüğü bölgelerdeki silahlı gruplardan çocukların zorla savaştırılması, öldürülmesi, taciz ve tecavüze uğramaları gibi uygulamaların derhal sonlandırılmasını istedi. 

Birleşmiş Milletler, özellikle Ortadoğu ve Afrika'daki çatışmalarda çocukların zorla silah altına alınması ve devam etmekte olan çatışmaların doğrudan mağduru olmaları nedeniyle ilgili grupları, bu tür uygulamaların uluslararası hukukun ihlali ve savaş suçu olduğu konusunda uyardı.

Lüksemburg tarafından hazırlanan BMGK karar tasarısı, bugün yapılan oylamada oybirliği ile kabul edildi. Karar metninde çocuk asker kullanımının engellenmesi ve sorumluların yargı önüne çıkarılması konusunda eyleme geçilmesi karara bağlandı.

Çocukların zorla savaştırılmasının yanı sıra öldürülmesi, sakat bırakılması, tecavüz ve tacize uğramaları, kaçırılması, okul ve hastanelere saldırılmasının savaş suçu olduğunun vurgulandığı kararda, tüm ilgili gruplara bu uygulamaları sonlandırmaları ve çocukları korumak için özel önlemler alma çağrısı yapıldı.

-"Çocukların yeri okullar"-

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BMGK'daki toplantıda yaptığı konuşmada, çocukların "istismar edilmeyi" değil korunmayı hak ettiklerini söyledi.

Çocukların çatışmalarda kullanılamayacağını vurgulayan Ban, "Çocukların yeri ordular ve savaşan grupların yanı değil, onların yeri okullar. Çocukların silahı; kalem ve kitap olmalı, tüfek ve bomba değil" diye konuştu.

Genel Sekreterin çatışmalarda çocukların korunmasından sorumlu özel temsilcisi Leyla Zerrougi de, Suriye ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde başta olmak üzere çatışmaların sürdüğü bir çok bölgede çocukların silah altına alınması ve çatışmalardan etkilenmesi trajedisinin artarak sürdüğünü ifade etti.

BMGK'dan çocuklar için etkili önlemler almasını isteyen Zerrougui, "Yüzbinlerce çocuğun gözü, kendilerini korumanız için sizin üzerinizde" dedi.

Daha önce kaçırılıp çocuk asker olarak Sierra Leone'daki çatışmalarda kullanılan Alhaji Babah Sawaneh de Konsey'de deneyimlerini anlatarak, yaşadıklarını başka çocukların da yaşamaması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi. 

-Kayıp nesiller- 

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik de BMGK'da yaptığı konuşmada, Suriye'de yaşanan drama dikkat çekerek, "Çocukların silahlı çatışmalardan nasıl etkilendiğinin yürek burkan örneğine Suriye sınırımızın ötesinde şahit olmaktayız" dedi.

Türkiye'deki kamplarda 60 binden fazla Suriyeli çocuk olduğunu dile getiren Çevik, "Çocukların eğitim, sağlık, güvenlik ve güvenli bir çevrede yetişme hakkının ellerinden alınması, nesillerin kaybolması anlamına geliyor ve dolayısıyla da toplumların ve kültürlerin geleceğini tehdit ediyor" diye konuştu.

Çevik, Türkiye'nin çocukların korunması ve silah altına alınmasının önlenmesi için bölgesel ve uluslararası çabalara güçlü destek vermeyi sürdüreceğini de dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com