BMGK'nın Suriye tasarısına Rusya ve Çin vetosu

BMGKnın Suriye tasarısına Rusya ve Çin vetosu
İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, veto kararını kınadı

LONDRA (AA) - İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye'de işlenen savaş suçları ve insan hakları ihlallerinin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sevk edilmesi için Fransa tarafından hazırlanan karar tasarısını veto eden Rusya ve Çin'in kararlarını kınadı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) tasarı üzerindeki oylamanın ardından Hague'in, "Tüm savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçların sorumlularını UCM'ye gönderecek, siyasi olmayan karar tasarısını Rusya ve Çin'in veto etme kararlarından dolayı dehşete düştüm" ifadelerine yer verildi.

Hague'in, "Bu, dünyanın Suriye halkına adalet sağlanması için destek olabileceği bir fırsattı. Bu fırsatı engellemede Rusya ve Çin'in eylemleri savunulamaz. Karar tasarısına çok büyük bir düzeyde uluslararası destek vardı" sözlerinin yer aldığı açıklamada, Rusya ve Çin'in izole edildiği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında "Rusya ve Çin, uluslararası topluma ve Suriye halkına, en korkunç vahşetin sorumlularına neden adalet karşısında kalkan olmaya devam ettiklerini açıklamak zorunda kalacak" denilirken, bu vahşetin "organize işkence kullanımı ve cinsel şiddet, sivil halk üzerine gelişigüzel saldırılar, açlıktan ölmekle karşı karşıya kalanlardan insani yardımı kasıtlı olarak esirgeme, masum insanlar üzerinde kimyasal silahın tiksindirici kullanımı" içerdiğini belirtti.

Birleşik Krallık'ın, "hesap verme zorunluluğuna" uzun süredir devam eden bağlılığı olduğunu hatırlatan Hague, bunun değişmeyeceğini vurguladı.

Hague, "Vahşetin belgelenmesi için finansman sağlama da dahil, sorumluların adalet karşısına çıktığından emin olmak için çabalarımızı yoğunlaştıracağız" diyerek, AB yaptırımlarını, insan hakları ihlallerinden sorumlu daha fazla kişiyi kapsaması için genişletmeye bakacaklarını bildirdi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com