BMGK'nın Suriye tasarısına Rusya ve Çin vetosu

BMGKnın Suriye tasarısına Rusya ve Çin vetosu
Suriye'deki çatışmanın 4'üncü yılında, BMGK Daimi Üyesi Rusya ve Çin, Suriye'deki krizin başlangıcından bu yana, 4'üncü defa Suriye ile ilgili 65'ten fazla ülke ile 100'ün üzerinde STK'nın imzaladığı tasarıyı veto etti

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) Suriye'de işlenen savaş suçları ve insan hakları ihlallerinin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sevkini isteyen Fransa'nın hazırladığı karar tasarısı Rusya ve Çin'in vetosuyla, sonuçsuz kaldı. 

Suriye'deki çatışmanın 4'üncü yılında, Fransa'nın hazırladığı ve 65'ten fazla ülke ile 100'ün üzerinde STK'nın imzaladığı karar tasarısı, 13 BMGK üyesi ülkenin ''evet'' oyuna rağmen, iki daimi üye Çin ve Rusya'nın vetosu nedeniyle kabul edilmedi. Bu şekilde, Rusya ve Çin, Suriye'deki krizin başlangıcından bu yana, BMGK'da 4'üncü defa Suriye'yle ilgili bir tasarıyı daha veto etmiş oldu.

 BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun adına konuşma yapan Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, Suriye'de savaşın başlamasından bu yana ısrarla insan hakları ihlalleri, savaş ve insanlık suçlarının faillerini hesap vermeye çağırdığını hatırlatarak, savaş suçu teşkil eden insani yardım konvoylarına ve personeline karşı yapılan saldırılar konusunda hesap verilmesi için acil eyleme ihtiyaç olduğunu söyledi.

BMGK'nın bu konuda kaçınılmaz bir sorumluluğu olduğunu hatırlatan Eliasson, ''BMGK üyelerinin ve İnsan Hakları Konseyi'nin kan dökülmesine son verilmesi ve tarifsiz suçların kurbanları için adalet sağlanması konusunda özel bir görevi var'' dedi.

Eliasson, Şubat 2013 tarihinde Soruşturma Komisyonu'nun UCM'nin Suriye'deki suçlarının cezasız kalmaması için mücadeleyi sürdürmeye uygun olduğu sonucuna vardığını ifade etti. İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin, en son nisan ayında olmak üzere UCM'ye başvurulması gerektiğini defalarca dile getirdiğini hatırlatan Eliasson, Suriye halkının adalet için temel bir hakka sahip olduğunu ve bu hakkın savunmanın BM ve üye devletlerin temel görevi olduğunu ifade etti.

 

-ABD BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Power 

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da toplantıda yaptığı konuşmada, BMGK'nın vahşeti durdurmada ve en azından suçluların hesap vermesinin sağlanması konusunda sorumluğu olduğunu hatırlattı.

Rusya ve Çin'in vetosunu kastederek, ''Bu vetolar sadece Esed'in değil, terörist grupların da cezasız kalmasına yardım ediyor'' diyen Power, ''UCM, Afrika'da adalet sağlayabilirken, neden Suriye'de, Asya'da olmasın'' diye sordu.

Konuşmasında, ''Torunlarımız bize yıllarca, 'yeryüzündeki cehenneme' adaleti nasıl getirmediğimiz konusundaki başarısızlığımızı soracaktır'' diyen Power, Çin ve Rusya'yı kastederek, Suriye'deki vahşetin hesabının sorulması konusundaki BMGK tasarısını engelleyenlerin hesap vermeleri gerektiğini ifade etti.

 

-İngiltere BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Grant

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark Lyall Grant ise konuşmasında, Rusya ve Çin'i kınayarak, Suriye'de suçluların hesap vermesinin sonsuza kadar önlenemeyeceğini söyledi.

Büyükelçi Grant, ''Suriye'de adalet sağlanmadan hiçbir uzlaşma gerçek ve kalıcı olamaz'' dedi.

 

-Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Araud 

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud, Suriye'deki savaş suçlarının UCM'de yargılanması konusundaki verdikleri karar tasarısının ''veto'' edilmesinin, Suriye'deki ''tüm suçların örtülmesi'' amacını taşıyacağını ve bu durumda adaletin veto edilmiş olacağını ifade etti. 

Büyükelçi Araud, gazetecilere yaptığı açıklamada ise Fransa'nın Avusturya, Lüksemburg, Ürdün'le insani yardım konusunda birlikte taslak tasarısı üzerine çalıştıklarını bildirdi.

Araud, Rusya'nın tasarının Suriye'ye askeri müdahale için zemin hazırlacağı iddiasının ise ''saçma'' olduğunu ifade etti.
 

-Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Churkin

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin de konuşmasında, UCM'yi kullanmaya çalışan Suriye karar tasarısını, "siyasi gerginliği körükleyeceği ve sonuçta askeri müdahaleyi gerekli kılacağı nedeniyle'' reddettiklerini ifade etti.

 

-Rusya ve Çin'in sorumluluğu 

Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü'nden (Amnesty International) yapılan açıklamada, Rusya ve Çin'in, Suriye'deki çatışmanın sayısız kurbanları için ''tüyler ürpertici'' görüntü sergilediği kaydedildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Uluslararası Adalet Direktörü (HRW) Richard Dicker'in açıklamasında ise Ruya ve Çin'in BMGK'daki yeni tasarıyı veto etmesinin, savaş suçlarına karşı sürekli dokunulmazlık sağlayan "tarihi bir rezalet" olacağı belirtildi.

Rusya ve Çin'in Suriye'deki karar tasarılarını veto etmelerine paralel, Suriye'de krizin başlangıcından bugüne kadar, 160 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Suriye'deki savaş ayrıca, 9,5 milyon Suriyelinin yerlerinden olmasına ve 3,5 milyondan fazlasının da insani yardıma muhtaç duruma düşmesine neden oldu.

Tasarı, Suriye rejimi ve diğer silahlı gruplar tarafından insan hakları ve uluslararası insan hakları ilkelerinin ''yaygın ihlali'' olarak nitelendirilerek, işlenen suçların UCM'de yargılanmasını içeriyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com