BMGK'ya Somali brifingi

BMGKya Somali brifingi
BM'nin Somali Özel Temsilcisi Kay:

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Genel Sekreteri'nin Somali Özel Temsilcisi ve bu ülkedeki BM Destek Misyonu'nun (UNSOM) başkanı Nicholas Kay, Somali'nin uluslararası desteğe ihtiyacı bulunduğunu belirterek, 2014'ün güvenlik ve siyasi açıdan sorunların üstesinden gelebilmede çok önemli bir yıl olduğunu bildirdi.

Somali'nin başkenti Mogadişu'dan video konferans yönetemiyle BMGK'daki Somali toplantısına bağlanan Kay, Mogadişu'daki yüksek profilli hedeflere yönelik düzenlenen saldırıların Somalililer ve uluslararası ortaklar için güvensizliğe yol açtığına değinerek, Somali'nin uluslararası desteğe ihtiyacı bulunduğunu belirtti.

BMGK üyelerini bilgilendiren Kay, uluslararası ortakların ve Somali hükümetinin karşılıklı taahhütlerinin yerine getirilmesinin hızlandırılması halinde, 2014'ün güvenlik ve siyasi açıdan sorunların üstesinden gelebilmede çok önemli bir yıl olduğunu aktaran Kay, ''Donör ülkeler''e ve ''Diğer ortaklar''a, Somali'ye verdikleri desteği sürdürme çağrısında bulundu.

Özel Temsilci Kay ayrıca Somali'de ilerlemenin yine de devam ettiğine dikkati çekerek, ulusal uzlaşma, federalizm, anayasal sürecin sonuçlandırılması ve güvenlik kurumlarının yeninden inşasının önemli olduğunu vurguladı.

Konuşmasında BM konvoyu, Cumhurbaşkanlığı binası ve Ulusal İstihbarat karargahı dahil Mogadişu'da çeşitli hedeflere sık sık intihar saldırılarının gerçekleştirilmesi nedeniyle güvenlik sorununun önceliğini koruduğunu bildiren Kay, Somali hükümetine ve uluslararası hedeflere karşı daha fazla saldırı riskinin devam ettiğini aktardı.

Kay, hükümetle yaptıkları toplantı sonucunda, 2016 yılına kadar, federal eyaletlerin oluşumuna ve anayasanın hazırlanmasına giden süreci ve  demokratikleşme için belirlenen takvimi içeren detaylı planın tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

Federal eyaletlerin oluşumunun hızlandırılması gerekliliğinin önemine işaret eden Özel Temsilci Kay, Jubaland'ta ve Puntland'taki siyasi iş birliğine yönelik adımları olumlu olarak niteledi.

Kay, Suudi Arabistan'nın göçmen politikasındaki bir değişiklik nedeniyle 22 binden fazla Somalilinin geri dönmeye zorlandığını belirterek, gelecek 3 ayda bu rakama 33 bin kişinin daha ekleneceğini kaydetti.


 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com