BM'nin ''Silahlı Çatışmalar ve Çocuklar'' raporu -BM'nin özel temsilcisi Coomaraswamy: -''Suriye'de çocuklar sıra dışı boyutta şiddet gördüler'' -''14 yaşındaki çocuklar tutuklanıp nasıl işkence gö

BM'nin ''Silahlı Çatışmalar ve Çocuklar'' raporu   -BM'nin özel temsilcisi Coomaraswamy:   -''Suriye'de çocuklar sıra dışı boyutta şiddet   gördüler''   -'
BM'nin ''Silahlı Çatışmalar ve Çocuklar'' raporu -BM'nin özel temsilcisi Coomaraswamy: -''Suriye'de çocuklar sıra dışı boyutta şiddet gördüler'' -''14 yaşındaki çocuklar tutuklanıp nasıl işkence gördüklerini anlattılar''

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (A.A) - BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un silahlı çatışmalarda çocukların korunmasından sorumlu özel temsilcisi Radhika Coomaraswamy, ''Suriye'de çocuklar sıra dışı boyutta şiddet gördüler. 14 yaşındaki çocuklar bizim teknik ekiplerimize tutuklanıp nasıl işkence gördüklerini anlattılar'' dedi.
     Özel temsilci Coomaraswamy, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından hazırlanan ''Silahlı Çatışmalar ve Çocuklar'' konulu son yıllık raporun yayımlanmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.
     Raporun iki ekinin bulunduğunu hatırlatan Coomaraswamy, ''Utanç Listeleri'' adı verilen bu listelerde, silahlı çatışma durumlarında çocukları istismar eden ve öldüren orduların ya da devlet dışı silahlı grupların adlarının bulunduğunu hatırlatarak, ''Bu listelerin ilkinde BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) de gündeminde olan ülkeler, ikincisinde ise gündeminde olmayan ülkeler var'' dedi.
     Coomaraswamy, ''İki listede 2011 yılında toplam 52 ordu ve devlet dışı aktör bulunuyor. Bunların 10'u ülkelerin ordusu, diğer 42'si de silahlı gruplar'' dedi.
     Bu raporu her yıl yayımladıklarını da anımsatan Coomaraswamy, ''En az 5 yıldır utanç listesinde yer alan aktörler için ise ayrı bir liste hazırlıyoruz. 'Sürekli Suç İşleyenler' listesinde 32 isim bulunuyor ve onlara karşı BMGK tarafından yaptırım uygulanmasını talep ediyoruz'' diye konuştu.
     Suriye ve Libya'nın 2011 yılında vaka olarak listeye eklendiğini anlatan Coomaraswamy, bu yıl yine ilk kez hastanelere ve okullara saldırıda bulunan tarafların da listeye dahil edildiklerini belirtti.
    
     -Suriye-
    
     Suriye'de ordunun ve rejime bağlı Şebbiha milislerinin, çocukları istismar etmekten ve öldürmekten ''utanç listesine'' girdiklerini hatırlatan Coomaraswamy, Suriye'de, ''ordu, hükümet güçleri, istihbarat güçleri ve rejime bağlı Şebbiha milisleri tarafından çocukların öldürüldüğünü, sakat bırakıldıklarını, keyfi şekilde tutuklandıklarını, işkence ve kötü muamele gördüklerini, cinsel şiddete maruz kaldıklarını ve canlı kalkan olarak kullanıldıklarını'' ifade etti.
     Yine bu güçlerin Suriye'de okullara ve hastanelere baskın düzenlediklerini ve buraları askeri ya da tutuklama merkezi olarak kullandıklarını anlatan BM özel temsilcisi, ''Suriye'de çocuklar sıra dışı boyutta şiddet gördüler. 14 yaşındaki çocuklar bizim teknik ekiplerimize, tutuklanıp nasıl işkence gördüklerini anlattılar'' dedi.
     BM'nin silahlı çatışmalarda çocukların korunmasına yönelik çalışan teknik ekiplerinin, Suriye'den kaçan çocuk mülteciler ve sığınmacılarla yüz yüze konuştuklarını belirten Coomaraswamy, ''Bu çocukların vücutlarında işkencenin izleri vardı. Polis tarafından nasıl dövüldüklerini, işkence gördüklerini, cinsel şiddete uğradıklarını anlattılar'' ifadelerini kulandı.
     Çocukların ''canlı kalkan'' olarak kullanıldıklarını da anlatan Coomaraswamy, ''Örneğin bir köyde çocuklar, askeri personelin bindiği bir otobüse kondular ve özellikle aracın cam kenarlarına oturtuldular. Böylece otobüse saldırı düzenlenmesinin önüne geçilmesinde canlı kalkan olarak kullanıldılar'' dedi.
     Coomaraswamy, 10 yaşındaki 49 çocuğun da Hula'daki saldırıda öldürüldüğünü, bunun raporda yer almadığını söyledi.
     Muhalif silahlı güçlerin de sahada çocukları asker olarak kullandıkları yönünde ellerinde bilgi olduğunu belirten Coomaraswamy, ''Suriye Özgür Ordusu'nun komutan kademesiyle konuştuk. Böyle bir uygulamaya karşı olduklarını ve bunu durduracaklarını bize bildirdiler. Bizimle bu konuda diyaloğa girdiler'' dedi.
     Coomaraswamy, bir soru üzerine, çocuklara yönelik istismar ve çocuk ölümleriyle ilgili olarak Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşşar Caferi'nin kendisiyle konuşmadığını, bunun üzerine Suriye yetkililerine mektup yazdıklarını söyledi.
     Coomaraswamy, Şam'dan kendilerine gönderilen mektupta, Suriye yönetiminin tüm suçlamaları reddettiğini ifade etti.
    
     Muhabir: Özlem Şahin Şakar
     Yayıncı: Tarkan Demir (BİRLEŞMİŞ MİLLETLER)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com