Bobo Türk Olsun Adı da..

Bobo Türk Olsun Adı da..
Uğur Meleke'nin yazısında İlginç tespitler vardı. İşte o yazı....

A Milli Takım Direktörü Guus Hiddink’in Trabzonspor-Gençlerbirliği maçını izlerken (şakayla karışık) Jaja’yı, Türk vatandaşı yapmakla ilgili şeyler söylediği konuşuluyor. Aslında Hiddink’i anlıyorum, milli takımın büyük bir santrfor problemi var ve Jaja çok özel bir oyuncu... Ama sadece birkaç ay önce Türkiye’ye gelmiş, muhtemelen tek kelime Türkçe konuşamayan Jaja’nın (hadi itiraf edelim, makyavelist bir anlayışla, işgüzarca) vatandaş yapılması içimize asla sinmeyecektir.
Lâkin Jaja esprisini konuştuğumuz şu günlerde, gayet ciddi başka bir örnek var önümüzde: Bobo, 4-4-2 Türkiye dergisine verdiği röportajda Türk vatandaşı olmak istediğini söylemiş. (Bobo, daha önce Brezilya’nın İrlanda maçı kadrosuna çağırıldı fakat hiç oynamadı)
2010-2011, Bobo’nun Türkiye’deki beşinci sezonu... Hayatının çok önemli bir bölümünü, 20-25 yaş aralığını İstanbul’da çalışarak geçirdi. Bu ülkeye geldiğinde vatandaşlığa başvursaydı, şu sıralarda Türk pasaportuna hak kazanmak üzereydi. Sanırım bir miktar Türkçe konuşuyor, tahmin ediyorum vatandaşlık için yasayla belirlenmiş koşullarımız neyse onlarla ilgili gelişmeye hazır durumda. İyi bir işçi, centilmen, çalışkan ve sportmen... Bir bakıma, Türk vatandaşı olmasından memnuniyet duyduğum Mehmet Aurelio ile benzer özelliklerde.
Ülkeye bilimsel, teknolojik, ekonomik, sosyal, sportif, sanatsal olağanüstü hizmeti geçen ya da geçeceği düşünülenler için yasada bir özel durum söz konusu. Bu konularda ilgili bakanlıklarca haklarında gerekçeli teklifte bulunulan kişiler, Türk vatandaşı olabiliyorlar. Ben bu istisnanın (Türkiye’ye nasıl bir olağanüstü hizmeti geçtiğini/geçeceğini anlamadığım) Mert Nobre için kullanılmasına tepkiliyim. Ama Bobo’nun bu tarz bir hizmeti olabileceğini düşündüğümü de itiraf etmek zorundayım. Bobo, tek santrfor oyununun sözlük tanımı gibi: Kuvvetli, çalışkan, son vuruşları iyi. Takım oyununa yatkın, istikrarlı, problemsiz.
Daha 25 yaşında ve eğer Rogerio değil Ragıp olursa 6-7 sene milli forma giyebilecek durumda...
Ragıp Devrim Bobo, benim kulağıma sempatik geliyor. Türkçe öğrenen, İstiklâl Marşı’nı milli takım arkadaşlarıyla birlikte okuyan, Atatürk Türkiye’sini araştıran/bilen, hayatının geri kalanında bu ülkeye hizmet etmeyi düşünen bir Bobo, o yasadan faydalanmayı bence hak eder. Eğer Bobo’yla konuşulur, düşüncesinde samimi olduğuna inanılırsa; Hiddink, Özgener ve Bakan Özak’ın bu konuyu değerlendirmeleri dileğiyle...

Uğur Meleke-Milliyet


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com