Böbreğini verdi borçlu çıktı!

Böbreğini verdi borçlu çıktı!
İzmir'de böbrekleri iflas eden B.Ö.'ye bir böbreğini, 'sigorta', 'düğün masrafı' ve 'sağlık yardımı' koşuluyla veren Tansu T., sözlerin tutulması üzerine dava açtı

İzmir'de elektrik tesisatı yapan 32 yaşındaki Tansu T.'nin hayatı, annesinin trafik kazasında yaşamını yitirmesi ve ablasının da intihar etmesiyle kâbusa döndü. Babası yeniden evlenen Tansu T., Antalya'da yaşamaya başladı. Bu sırada arkadaş olduğu, babası kuyumculuk yapan B.Ö.'nün iki böbreğinin de iflas etti.

B.Ö.'nün ailesinin bağlantı kurduğu kişilerin kan gruplarının uyuşmaması üzerine son olarak Tansu T.'den yardım istendi.

İddiaya göre ailenin 'düğün masraflarını karşılama' ve 'sigortalı gösterme' vaatlerinin yanı sıra, ileride sağlık sorunu yaşaması durumunda bunlar için de yardım etmeleri şartıyla Tansu T. bir böbreğini vermeyi kabul etti. Akdeniz Üniversitesi'nde etik kurulun da onayının ardından 2008 yılının Ocak ayında, Tansu T.'den alınan böbrek, o zaman 20 yaşında olan B.Ö.'ye nakledildi. B.Ö., naklin ardından gördüğü tedaviyle hayata tutundu.

Böbreklerinden birini vererek arkadaşını yeniden hayata bağlayan Tansu T. ise, 4 yıl önce evlendi ve bir kızı dünyaya geldi. Ancak, bir yıl önce sağlığı bozuldu. Böbreğinden rahatsızlanan Tansu T., can aşısı olduğu B.Ö. ve ailesinden yardım istedi. Sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek için ailenin kendisini sigortalı göstermesini istedi.

Ancak Tansu T.'nin iddiasına göre aile bunu kabul etmedi.

Aile bireylerinin telefonlarına çıkmaması üzerine Antalya'ya giden Tansu T., bu kez de B.Ö.'nün yanında çalışan kişilerce tehdit edildiğini ileri sürdü.

İzmir'e dönen Tansu T., Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Ölümle tehdit edildiğini iddia eden ve sonuna kadar hukuk mücadelesine devam edeceğini söyleyen Tansu T. şunları anlattı:

"Ben arkadaşıma bir can verdim. Onlardan para almadım. Sadece onlardan, ileride sağlık sorunu yaşadığımda bana sahip çıkmalarını istedim. Onlar bunu kabul ettiler. Ama hiçbirisini yapmadılar. Ben onlardan para istemiyorum ama, onlar bana arada 300- 500 TL göndererek susturmaya çalıştılar. Ben sadece vaat ettiklerini yerine getirsinler istiyorum. Sağlığıma kavuşayım. Benim avukat tutacak param bile yok. Fakir olduğum için kendileriyle mücadele edemeyeceğimi bildikleri için de beni yok sayıyorlar." (MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com