"Böbrek nakli, böbrek yetmezliğinin tedavisi ve evde tedavi yöntemi" eğitimi

Böbrek nakli, böbrek yetmezliğinin tedavisi ve evde tedavi yöntemi eğitimi
Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleymanlar:

ANTALYA (AA) - Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, "Ev hemodiyalizi yapan hasta sayısı yaklaşık 250 kişi. Kısa sürede Türkiye, bu konuda Avrupa'da en başarılı 4'üncü ülke konumuna geldi" dedi.

Türkiye Nefroloji Derneği Antalya Şubesince düzenlenen "Böbrek nakli, böbrek yetmezliğinin tedavisi ve evde tedavi yöntemi" konulu eğitim toplantısında bazı üniversitelerden akademisyenler bir araya geldi.

Muratpaşa ilçesinde bir otelde gerçekleştirilen toplantı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Süleymanlar, böbrek nakli ve diyalizinin kalitesini arttırmak için çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de her 18-20 kişiden birinde böbrek hastalığı görüldüğünü, yani hastalığın 7,5 milyon insanı etkilediğini bildiren Süleymanlar, böbrek hastalıklarının ülke ekonomisine de büyük bir yük getirdiğini vurguladı.

Böbrek yetmezliğinin tüm dünyada olduğu gibi giderek büyüyen önemli sağlık sorunu olduğunu dile getiren Süleymanlar, "Türkiye'de yaklaşık 50 bin böbrek ve diyaliz hastası için yıllık 1,5 milyar doları aşan bir harcama yapılıyor" diye konuştu.

Süleymanlar, hekimler olarak üç temel hedefleri bulunduğuna dikkati çekerek, "Hedefimiz hastaların yaşam sürelerini uzatmak, yaşam kalitelerini artırmak ve bunu en ekonomik şekilde yapmaktır. Zira böbrek yetmezliği tedavisi, ülkeler için ciddi ekonomik güç getiriyor" diye konuştu.

Böbrek yetmezliğinde farklı tedavi yöntemleri bulunduğunu, en ideal tedavi yönteminin ise nakil olduğunu belirten Süleymanlar, böbrek yetmezliği teşhisi konulan hastaların eğer böbrek bağışlayacak yakını varsa hiç diyalize girmeden nakil olmalarının uygun olacağını, bu mümkün değilse kadavradan nakil için bekleme listesine kayıtlarını yaptırmaları gerektiğini anlattı.

Diyalize başlayacak hastalar için engel yoksa en iyi yöntemin periton diyalizi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Süleymanlar, şunları kaydetti:

"Periton diyalizi etkili bir tedavi yöntemi olarak hastanın yaşamını özgürce sürdürmesine ve çalışabilmesine olanak veriyor. Yıllar içinde böbrekler işlevlerini tümüyle kaybedince hastalar hemodiyalize başlar. Hastalar haftada 3 kere diyaliz merkezine gitmeye direnç göstermek durumunda kalıyor. Oysa bu hastalar hemodiyalizi evlerinde de yapabilir."

Evde hemodiyalizin kadavradan böbrek nakli kadar başarılı bir yöntem olduğunun altını çizen Süleymanlar, "Böbrek nakli kadar başarılı sonuçlar sağlayan bu tedavi yöntemi, ülkemizde artık başarıyla uygulanıyor. Ev hemodiyalizi yapan hasta sayısı yaklaşık 250 kişi. Kısa sürede Türkiye bu konuda Avrupa'da en başarılı 4'üncü ülke konumuna geldi. Hastalar evlerinde genellikle gece uykudayken 8 saat süreyle hemodiyaliz olabiliyor" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com