Böbrek yetmezliği tedavisinde bir ilk

Böbrek yetmezliği tedavisinde bir ilk
Kütahya'da böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamını sürdüren 59 yaşındaki Tahsin Akçe, Kütahya'da ilk kez yapılan periton diyalizi yöntemi ile ağrısız bir operasyon ile sağlığına kavuştu.
Son dönem böbrek yetmezliğinde kullanılan tedavi seçeneklerinden biri olan Periton diyalizi (karın diyalizi), tüm dünyada genel olarak böbrek fonksiyonları azda olsa var olan hastalarda ilk böbrek yetmezliği tedavi şekli olarak nefroloji hekimleri tarafından öneriliyor. Bu tedavi şeklinin avantajları; hastaya kendi kendine evinde diyaliz yapabilme olanağı sağlaması, hastanın özgüveninin bu nedenle artması, kalan böbrek fonksiyonlarını koruması, iş, okul ve seyahat gibi.. sosyal aktivitelerin makine diyalizine (hemodiyaliz) göre daha rahat bir şekilde yapabilmesi olanağı tanıyor. Bu nedenle  hasta için hastane bağımlılığı ortadan kalkıyor. 
 
Periton diyalizi uygulamaları  kütahya evliya çelebi devlet hastanesi doktorlarından Doç. Dr. Erim Gülcan,  tarafından kütahya'da ilk kez kullanılmaya başlanmıştır. 
 
59 yaşındaki böbrek yetmezliği çeken Tahsin Akçe adlı hastaya bu  perkütan yöntemle, hastanın uyutulmasına gerek olmadan lokal anestezi altında kalıcı periton diyalizi kateteri uygulandı.
 
Başarılı operasyon sonrasında Gülcan, yapılan  periton diyalizi yönteminin  hasta açısından çok önem arz ettiğini, hastanın ameliyat endişesi yaşamadan işlemden hemen sonra yürüyerek, yatağına gidebildiğini ve yöntemin uygulandığı Tahsin Akçe'nin işlem sırasında ve sonrasında hiçbir ağrı hissetmediğini ve herhangi bir sıkıntısının olmadığını söyledi.
 
 
Gülcan ayrıca, “Tedavi yöntemi,  genel olarak günde 4 değişim şeklinde karna steril şekerli solüsyonlar konularak yapılmakta ve bunlar sürekli karında kalmaktadır.(Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi) Veya gece aletle değişimin yapıldığı (aletli periton diyalizi) seçeneği de mevcuttur. Bu tedavi şeklinin tek dezavantajı infeksiyon kapma olup, bu da son dönemde yeni teknolojilerin devreye girmesi ile yıllık bazda giderek azalmakta ve hatta bazı hastalarımıza 2-3 yılda bir atağa kadar düşebilmektedir.”dedi.(SBK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com