Böcek artık ayağa düştü

Böcek artık ayağa düştü
TÜBİTAK yetkilisi, telefon ve ortam dinlemelerinde kullanılan ve ‘’Böcek’’ adı verilen cihazların artık ‘’Ayağa düştüğünü’’ söyledi.

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Uğur Saraç, telefon ve ortam dinlemeleri için kullanılan ve ‘’Böcek’’ adı verilen cihazların artık ‘’Ayağa düştüğünü’’ söyledi. Saraç ‘’Şimdi optik dinleme var, optik böcek var, akustik böcek var’’ dedi.

Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonuna bilgi veren Saraç, Başbakan Erdoğan’ın ofisinde de bulunan ‘’Böcek’’ konusuna değindi. Yeni teknoloji optik dinleme ile, sinyal hattı üzerinden yapılan izlemeleri anlatan Saraç, telefon hattına girilerek dinleme yapılmasının geçmişte kaldığını vurguladı ve şunları söyledi:

ARTIK CIZIRTI YOK: 10 sene önce cızırtıan telefonunuzun dinlendiğini anlayabilirdiniz. Ama şu anda bunun tespiti çok zor. Sayısal santraller, baz istasyonları, uydular, bilgisayar ve cep telefonlarında kullanılan işletim sistemleri, bilgisayar programları, modemler, suiistimale hazır sistemlerdir. Bunlar milli olarak üretilmemişse kesinlikle garanti verilemez. İnternete bağlı hiçbir sisteme güvenemezsiniz. 

OPTİK BÖCEK: Masada duran sayısal bir telefona dünyanın herhangi bir yerinden telefon veya internet hattı üzerinden santral aracılığıyla girilir ve o telefon böcek haline dönüşür. Donanım olarak telefonda hiçbir böcek bulamazsınız. Bunun tespiti de mümkün değildir. Sizin buradaki konuşmalarınız internet üzerinden yurt dışında bir yerde dinlenebilir.

JAMMERLAR DA YETERSİZ: Jammerlar dinlemeye karşı en klasik tedbir. Ama neye göre jammer kullanacaksınız. Artık optik böcek var, akustik böcek var. Akustikten uydu frekanslarına giden bir frekans bandı var. Bu kadar bandı jammer da kapsamaz. Optik böcekler zaten önlenemez. Bunların jammeri de yok.
 (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com