Bodrum'un Hali İçler Acısı

Bodrum'un Hali İçler Acısı
Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşanan sel, Ortakent beldesinde büyük çaplı maddi hasara neden oldu. 500'e yakın ev ve iş yeriyle sağlık ocağı ve belediyeyi su bastı. Bitez de Ortaköy kadar talihsiz anlar yaşadı.

 

Sahilde bulunan 100'e yakın otel ve pansiyonun zemin katları sel suları nedeniyle kullanılamaz hale geldi.

Bodrum Kaymakamı Feridun Cemal Özdemir, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz selden etkilenen Ortakent sahilinde inceleme yaparak vatandaşlarla görüştü.

Şahbaz görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, şiddetli yağışın ardından yaşanan sel nedeniyle beldede 500'e yakın ev ve iş yerini su bastığını anlatarak, ''Ev ve iş yerlerinin dışında belediye binamız, cami ve sağlık ocağını da su bastı. Sahilde bulunan 100'e yakın otel ve pansiyonun zemin katları da kullanılamaz durumda. Ekiplerimiz vatandaşlardan gelen ihbar doğrultusunda vidanjörler yardımıyla evlerdeki su ve çamuru temizliyor. Çevre beldelerden gelen ekipler de çalışmalara destek veriyor. Biz vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz'' dedi.

Mehmet Kocadon ise Bodrum kent merkezinde herhangi bir zararın bulunmadığını, Bitez ve Ortakent beldelerinin bölgesel yağış nedeniyle zarar gördüğünü kaydetti.

Kaymakam Özdemir de, Bodrum ve beldelerinde dün öğleden sonra başlayan ve akşam saatlerinde şiddetini artıran yağmurun özellikle Ortakent ve Bitez beldelerinde zarara yol açtığını söyledi.

Belediye, karayolları, AFET İl Müdürlüğü ve AKUT ekiplerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Özdemir, şöyle konuştu:

''Bodrum ve beldelerinde çok sayıda ev ve iş yerini su bastı. Tüm ekipler su basan ev ve iş yerlerinde çalışmalarını sürdürüyor. Zarar gören yollar var. Yollarda da gerekli tedbirler alınıyor. 40'a yakın araç şiddetli yağış nedeniyle zarar gördü. Bunlardan bazıları sürüklendi. Ama bu araçların tamamına yakını kurtarıldı. Şu anda mahsur kalan araç yok. Selden zarar gören beldelerde çalışmalarını aralıksız sürdürecek.''

-ŞİDDETLİ YAĞMUR YÜZME HAVUZUNU DOLDURDU-

Bodrum'da yaşanan şiddetli yağışın ardından 100'e yakın otel ve pansiyonun zemin katlarını su bastı. Otelini su basan turizmci Gülnur Gökmen AA muhabirine, 44 kişi kapasiteli otelinin zemin katında bulunan 23 odasının sel sularının basması nedeniyle kullanılamaz hale geldiğini belirterek, ''Beni en çok şaşırtan şey, otelimizin bahçesinde bulunan 200 ton su kapasiteli 2 metre derinliğindeki havuzu dolu olarak görmek oldu. Yaklaşık 10 saat boyunca aralıksız devam eden şiddetli yağış, boş olan yüzme havuzunun dolmasına neden olmuş. Otelimiz sigortalıydı. Yaptırdığımız doğal afet sigortası büyük bir felaket yaşamamızı önledi'' diye konuştu.

-ORTAKENT'TE YAŞAYAN YABANCILAR-

Ortakent beldesinde yaşayan yabancıların evlerini de su bastı. Evini su basan Hollanda vatandaşı Heke Kopjansen ile Türk eşi Başak Çelik, su ve çamur dolan evlerini göstererek ''Dün gece yaşadığımız sel felaketi kelimelerle anlatılmaz'' dedi.

22 yıldır Bodrum'da yaşadığını anlatan İskoç asıllı Türk vatandaşı Emel Türksever ise 2 köpeği ile gece boyunca evinden çıkamadığını, su baskını nedeniyle evlerinin kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Bu arada beldedeki eczaneleri de su bastığı gözlendi.

-BİTEZ BELDESİ-

Bodrum'un Bitez beldesinin büyük bölümüne, selin yol açtığı zarar nedeniyle elektrik verilemiyor. Bitez'de köy içinde yaşayan vatandaşlar pencerelere çıkarak yetkililerden yardım istiyor. Kent merkezinde su basan ev ve iş yerlerindeki temizlik çalışmaları da sürdürülüyor. Öte yandan, dün Bitez'de otomobili sel sularına kapılan Servet Koska, büyük korku yaşadığını ifade ederek, ''Otomobilin içinde 2 kişiydik. 1 kilometre kadar süreklendik. Çok korktuk. Daha sonra otomobilin içinden güçlükle çıktık. Aracımızın ise nerede olduğunu hale bilmiyoruz'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com