Boğalar seyircilerin arasına daldı

Boğalar seyircilerin arasına daldı
Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi'nde düzenlenen 18'inci Ayder Kültür, Doğa ve Sanat Festivali'nin ikinci gününde ödüllü boğa güreşleri yapıldı.
Arenaya sığmayan ve sık sık seyircilerin arasına dalarak alan dışına çıkan boğalar heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu.
 
Çamlıhemşin Belediyesi tarafından 1600 rakımlı Ayder Yaylası'nın Galer Düzü'nde gerçekleştirilen ödüllü boğa güreşlerini Çamlıhemşin Kaymakamı Hasan Gündoğdu, Bağımsız Belediye Başkanı İdris Lütfü Melek, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ile yaklaşık 5 bin kişi izledi.

Ayak, Küçük Orta, Orta, Başaltı ve Baş kategorilerinde gerçekleştirilen güreşlere Rize ve Artvin'den 49 boğa getirildi.
 
Kıyasıya güreşen boğalar kimi zaman arenanın dışına çıktı, kimi zaman seyircilerin arasına daldı ve heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu.

Güreşerek alan dışına çıkan iki boğa, canlı yayın yapan bölgesel bir televizyon kanalının yayın aracına tosladı. Çevredeki bazı vatandaşlar da canlı yayın aracının içerisine girerek boğalardan kurtulmaya çalıştı. Kaçışan bazı boğalar çevredeki başka araçlara da hasar verdi.
 
BOĞALAR: BEHLÜL, SON DARBE, LİDER, TİLKİ
 
Alanda güreşen boğalara verilen 'Behlül, Son Darbe, Tilki, Lider ve Arap Kemal' gibi isimler dikkat çekti. 'Behlül' adlı boğa ilk güreşinde rakibine yenilerek elendi.

Küçük Orta kategorisinde Hatice Çakır'a ait 'Lider' adlı boğa birinci seçildi. Sevincini elindeki sopayı havaya atarak ve çığlık atarak kutlayan Çakır, vatandaşlardan alkış aldı.

5 kategoride yapılan ve 49 boğanın katıldığı güreşlerde dereceye giren boğa sahiplerine toplam 17 bin lira para ödülü ile boğaları için yem dağıtıldı.

Bu arada boğaların güreşe teşvik edilmesi için anons yapan görevlinin boğa sahiplerinden teknik direktörler olarak bahsederek, "Boğalara teknik ve taktik verin" sözleri çevredekileri güldürdü.
 
BOĞALARI GÜREŞTİRMİYORUZ, BARIŞTIRIYORUZ
 
Çamlıhemşin Belediye Başkanı İdris Lütfü Melek, 18 yıl boyunca gerçekleştirilen festivaller ile Ayder'in tanıtımını yaptıklarını belirterek bazı hayvan severlerin boğa güreşlerinin yapılmasına yönelik eleştirilerde bulunduğunu hatırlattı. Melek, şunları söyledi:
 
"Boğaları güreştirmiyoruz, barıştırıyoruz. Hayvanseverler ve medya bizi boğa güreşleri konusunda eleştiriyor ancak, bu da bir kültür ve bir gelenektir. Tarihimizde var. Burada yaptığımız bu hayvanları, boğaları, öküzleri barıştırma operasyonudur. İspanya'daki gibi bir işkence yok. Hepsinin kiloları birbirine eşittir. Biz bunları barıştırıyoruz". (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com