Boğazda gerilim tırmanıyor

Boğazda gerilim tırmanıyor
İran'da AB'nin petrol yaptırımlarına yönelik alınacak önlemler tartışılmaya devam ediyor.

AB'nin 1 Temmuz'dan itibaren İran'dan petrol ithalatını yasaklayan kararını uygulamaya koymasının yankıları sürerken, karşı adımlar için ise harekete geçildi.

İran Meclisi'nin, AB ülkelerinin son yaptırım kararını kınayan bir bildiri yayımlamasının ardından, Hürmüz Boğazı'nın yaptırım uygulayan ülkelere kapatılması için yasal çalışmalar başladı.

Bu çerçevede 120 milletvekilinin imzasıyla hazırlanan tasarıya daha fazla destek sağlanmasına çalışılıyor.

Tek maddelik tasarı, İran'a yaptırım uygulayan ülkelere Hürmüz Boğazı'ndan petrol transferinin önlenmesini içeriyor.

Tasarının 290 sandalyeli Meclis'in çoğunluğu tarafından desteklenip desteklenmeyeceği şimdilik bilinmiyor.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, haftalık olağan basın toplantısında konuya ilişkin bir soruya verdiği cevapta, ''İran'a petrol ambargosu, enerji güvenliği açısından tahrik ve tehdit edici bir eylemdir. Onlar, kendi eylemlerinin sorumluluğunu kabul etmeliler'' ifadelerini kullandı.

Petrol arzı ve piyasasının birbirinden ayrılamayacağını önceden de açıkladıklarını hatırlatan Mihmanperest, AB'nin son yaptırım kararının enerji arzı güvenliği açısından bir tehdit oluşturduğunu ve piyasalardaki dengeyi alt üst edeceğini söyledi.

Milletvekillerinin petrol ambargosuna ilişkin çalışmalarının şimdilik tasarı aşamasında olduğunu belirten Mihmanperest, milletvekillerinin temsilcileri oldukları halkın duygularına tercümanlık yaptıklarını kaydetti.

Mihmanperest, tasarının kabulü ve yasalaşması durumunda hükümetin ortaya çıkan durumu uygulamakla yükümlü olduğuna dikkati çekti.

İran'ın petrol ihracatında AB ülkelerinin sadece yüzde 18'lik bir paya sahip oldukları dikkate alındığında Hürmüz Boğazı'nın kapatılmasını gerektirecek bir karar çıkması olası görülmüyor.

Nitekim Petrol Bakanı Rüstem Kasımi bir süre önceki açıklamasında petrol ihracatında AB'nin yerini alacak ülkelerle müzakere edildiğini belirtmiş, petrol sanayisinin bu yaptırımlardan olumsuz etkilenmeyeceğini ifade etmişti.

''İran petrolünün, uluslararası piyasalardaki satışı sürüyor. Zaten AB'nin yaptırımları başlamadan biz bu ülkelere petrol satışını durdurmuştuk'' diyen Kasımi, en çok zararı petrol ithal eden ülkelerin göreceğini, faturanın da o ülkelerin vatandaşlarına kesileceğini bildirmişti.

Kaynak: AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com