Boğazda mayın çıktı!

Boğazda mayın çıktı!
Çanakkale Boğazı’nda, serbest dalış yapan 52 yaşındaki Yusuf Arıkan’ın Hamidiye Tabyası açıklarında bulup, görüntülediği cismin 'Kontak' olarak nitelendirilen bir mayın türü olduğu belirlendi.
Mayının bulunduğu yerde imha edilmesi için İstanbul’dan Sualtı Savunma (SAS) Timi beklenirken, Sahil Güvenlik bölgede geniş güvenlik önlemi aldı.
 
Balıkadam Yusuf Arıkan, geçen 1 Temmuz’da Çanakkale Boğazı’nın Hamideye Tabyası açıklarında dalış yaptı. Arıkan, 3 metre derinliğindeki suda kuma gömülü yosunlar arasında küreye benzeyen cisim olduğunu farketti.

Arıkan, suda gördüğü cismin mayın olabileceğini düşünüp, dün (Salı) aynı bölgede tekrar dalış yapıp, daha önce gördüğü cismi su altı kamerası ile görüntüleyip, fotoğrafladı. Arıkan, çektiği görüntü ve fotoğrafları, Boğaz ve Garnizon Komutanlığı’na teslim etti.
 
Sahil Güvenlik Deniz Emniyet Güvenlik Arama Kurtarma (DEGAK) - 5 Timi’nin bölgede yaptığı 'markalama' dalışı ile cismin 'Kontak' olarak tabir edilen mayın türü olduğu anlaşıldı.

Mayının tahrip gücünün yüksek olması nedeniyle DEGAK- 5 Timi sahilde, Sahil Güvenlik-84 gemisi de denizde demirleyerek, bölgede önlem aldı. Mayının bulunduğu bölgenin yakınından hiçbir gemi ve teknenin geçişine izin verilmezken, Çanakkale Deniz Savaşları zamanından kaldığı sanılan mayının yerinde imha edilmesi için İstanbul’dan SAS ekibi istendi. SAS ekibinin yarın (Perşembe) Çanakkale’de olmasının beklendiği bildirildi. (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com