Boğaziçi Köprüsü'nde yürüdüler

Boğaziçi Köprüsü'nde yürüdüler
2'ncisi düzenlenen Kuzey Disiplin Yürüyüşü Boğaziçi Köprüsü'nde gerçekleştirildi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Orijinal Kuzey Disiplin Yürüyüşü Boğaziçi Köprüsü'nde gerçekleştirildi.

Finlandiya'da 1920'li yıllarda geliştirilen ve çoğu Kuzey Avrupa ülkesinde, özel olarak tasarlanmış değneklerle yapılan Kuzey Yürüyüşü (Nordic Walking) bugün sabah 08.30'da Bogaziçi Köprüsü'nde yapıldı.

Yaklaşık 500 kişinin katıldığı yürüşte, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve AB ülkelerinin yabancı misyon temsilcileri de yer aldı. Saat 09.00'da Asya Kıtası'ndan startı verilen "Kıtalararası Kuzey Yürüyüşü", Boğaziçi Köprüsü'nden Avrupa Kıtası'na geçilmesiyle son buldu.

"BİZİM YÜRÜYÜŞÜMÜZ BARIŞA, KARDEŞLİĞE..."

Yürüyüşten önce açıklama yapan Egemen Bağış, "9 Mayıs 'Avrupa Günü' Türkiye'de farklı etkinliklerle kutlanıyor. Bugün anlamlı bir etkinliği Türkiye'de ilk defa gerçekleştireceğiz. İstanbul, Kuzey Yüryüşü'nün merkeze kaymasına şahitlik edecek. Yine bu yürüyüş Avrupa Birliği'nin ekonomik krizinde bütün yükü tek başına üstlenmeye çalışan bazı ülkelere de, yükü paylaşmalırını hatırlatır.

Değerli dostlar Türkiye'nin Avrupa Birliği yürüyüşü de Kuzey Yürüyüşü gibi AB için çok ama çok faydalıdır. Bizim yürüyüşümüz barışa, kardeşliğe, dostluğa, adalate, demokrasiye ve iş birliğine olan inancımızın yürüyüşüdür" diye konuştu.

İstanbul'da Kuzey Yürüyüşü'ne katılmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet, "Estonya ve Türkiye gerçek dostlardır. Tabiki bu güzel ilişkinin en önemli amaçlarından birisi de toplumlarımızın yaşam biçimlerin geliştirilmesi ve daha sağlıklı olmalarını sağlamaktır. Ve bu noktada bu yaşam standartının en önemli parçası, tüm bireylerin sağlıklı bir yaşam sürmesidir" dedi.

İstanbul'un farklılıkların ve kültürlerin bulunduğu şehir olduğunu belirten İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "İstanbul ve spor üzerine çok şey var. Fakat ben çok geniş bunlardan bahsetmeyeceğim. Sporu yapmak İstanbu'u yaşamak lazım. Programda emeği geçen herkeze teşekkür ediyorum" diye konuştu. Dünya ülkelerinin İstanbul'un gelişmesini takip ettiğini dile getiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, "İstanbul'da her yıl yaptığımız Avrasya Maratonu'nun 34'üncüsünü bu yıl Kasım ayında yapacağız. Ve bu altın kategoride bir yarışma olacak.

Ve bu da halkın koşusu olarak baktığımızda dünyanın en büyük maratondur. Farklı bir yürüyüş olan Kuzey Yürüyüşü'nü İstanbul'da yapmaktan dolayı mutluyum"
şeklinde konuştu.

Estonya Büyükelçiliği için gelenek haline gelen bu spor etkinliği Türkiye AB İşleri Bakanlığı, İstanbul Belediye Başkanlığı ve İstanbul Valiliği ile ortaklaşa ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Geçen sene ilki Ankara'da yapılan bu sene de Boğaziçi Köprüsü'ndeki yürüyüşe sporseverlerin katılımı yüksekti.

Yürüyüş nedeniyle trafik sıkışınca köprüden geçmeye çalışan İstanbullular korna çalarak sporseverleri protesto etti.

Orijinal kuzey disiplin yürüyüsü nedir?

Kuzey disiplini yürüyüşü, Finlandiya’dan dünyaya yayılan bir spor. Bugün Almanya’da 1 milyondan fazla kişi bu sporu tercih ediyor. Ağır spordan hoşlanmayanlar, hayatında çok spor yapmamış olanlar bu yürüyüşü tercih ediyor.

Kuzey disiplini yürüyüş için iki batona ihtiyaç var. Bu disiplin için özel batonlar olsa da kayak batonları da aynı işi görüyor. Kuzey disiplini yürüyüşü vücudu bütünüyle çalıştırdığı için tercih ediliyor. Bu sporu yaparken yaklaşık 600 kas çalışıyor ki bu da, vücuttaki toplam kas iskeletinin yüzde 90'ı demektir.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com