Boğaziçi Üniversitesi yıkılıyor mu?

Boğaziçi Üniversitesi yıkılıyor mu?
Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü'nün 'çürük çıktığı' haberine Boğaziçi Üniversitesi'nden yanıt geldi.

"Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü yıkılıyor!" haberleri, üniversite yönetimi tarafından yalanlandı.
 
Üniversiteden yapılan açıklamada, "1999 Kocaeli Depremi ardından İstanbul’daki tüm kamu kurumları için başlatılan çalışma kapsamında Boğaziçi Üniversitesi’nde bulunan yapılar da kontrol edilmiş ve onarılarak güçlendirilmesi gerektiği saptananlar, derhal uygulamaya konan bir plan çerçevesinde ele alınmış ve halen alınmaktadır" denildi.
 
Çalışmaların, Boğaziçi Üniversitesi'nin deprem konusundaki yüksek duyarlılığı nedeniyle öngörülmüş plana uygun olarak ve spekülasyona yer bırakmayacak şekilde devam ettiğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi:
 
"2005 yılında Eğitim Teknolojisi A Blok, 2006 yılında Eğitim Fakültesi Binası, 2008 yılında Ek Kütüphane Binası, 2010 yılında Eğitim Teknolojisi B Blok depreme dayanıklı hale getirilmiş, 2009 ve 2010 yıllarında yapılan 3. ve 4. yurt binaları ise 2007 tarihli Deprem Yönetmeliğine uygun tasarlanmış ve inşa edilmiştir.
 
Daha önceki yıllarda başlayan, kampüslerimizde bulunan tüm binaların deprem performanslarının belirlenmesi çalışmaları 2012 yılında da devam etmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalar ile yapılan anlaşmalar kapsamında Bakanlığın ilgili kriterlerine uygun biçimde binalarımız rutin bir ön değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Bu değerlendirme sonucunda yeterli deprem performansını sağlayamayabileceği tespit edilen diğer binalar için de gereken önlemlerin alınması gündemimizdedir.
 
1999 yılından bu yana kampüslerimizde yapılan güçlendirme çalışmalarını sansasyonel bir anlayışla ele alarak yansıtmak, ülkemizdeki deprem gerçeğini ve alınması gereken önlemleri topluma benimsetmek için kat edilmesi gereken yolun ne kadar çok olduğunu maalesef göstermektedir. 
 
Bu konuda tüm kesimlere olduğu gibi medyaya da çok önemli görevler düştüğünü ve deprem konusunun bilimsel bir anlayış doğrultusunda ele alınması sorumluluğunun yalnızca Üniversitelere ait olmadığı hususlarını saygılarımızla kamuoyunun dikkatine sunarız."
 
Yayınlanan haberlerde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yetki verdiği kuruluşlardan Tektaş Mühendislik'in patronu Hakan Çatalkaya'nın, Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü için 'yıkılabilir' raporu verdikleri açıklamalarına yer verilmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com