Boğaziçi Üniversitesi'nde Starbucks işgali

Boğaziçi Üniversitesi'nde Starbucks işgali
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, üniversitelerinde bu dönem açılan zincir kahve dükkanını protesto ederek işgal etti.

Öğrenciler dün gece evlerinden getirdikleri kek ve börekleri yiyerek kahve dükkanında sabahladılar. Rektörlükten ise henüz açıklama gelmedi.

Üniversitelerin ticarileşmesine karşı çıkan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, yemekhanelerinde devlet üniversitelerinin en pahalı ve en kötü yemeklerinin satıldığını ifade ederek "Okulda sağlıklı ve ucuz yemek bulabilmek artık imkansız hale geldi" diyerek Starbucks'ı işgal ettiler.

Dün öğle saatlerinden itibaren işgali sürdüren öğrenciler, mekanda çay demleyip, evden getirdikleri kek ve börekler eşliğinde işgale devam ediyorlar. Eylemi duyurmak için açtıkları blogda "Kimilerimiz ders çalışıyor, kimilerimiz müzik dinliyor, kimizlerimizse uyuyor. Güvenlikler gelip gidiyor ve biz nöbetimizi tutmaya devam ediyoruz"

Son olarak ise şu mesaja yer verdiler: "Merhaba, biz uyandık. Geceyi Starbucks'ta geçirdik. Döşeğimiz, battaniyemiz, yastıklarımız yanımızdaydı. Gece temizlik de yaptık bir ara. Bir yarım saat önce de rektör güvenlik görevlileri vasıtasıyla ilk uyarısını gönderdi: "Bu yüklüğü kaldırın!" Dün gelen kantinin bir parçası olan "Starbucks'ta yemek yemeyin." uyarısından sonra bu uyarıyla türlü acayip uyarılara bir yenisi daha eklendi. Yüklük burada, biz de buradayız. Oturmaya bekleriz."

Cnnturk.com'a konuşan Boğaziçi Üniversitesi Basın Danışmanı Ali Özlüer, henüz rektörlük tarafından alınmış bir karar olmadığını söyledi.

Nasıl başladı?

Kahve dükkanının işgali "Neden okulda öğrenci kantini diyebileceğimiz mekanların sayısı azalıyor, neden ucuz ve sağlıklı yemek yiyemiyoruz ve neden okul hakkındaki kararlarda okulun temel bileşeni olan öğrencilere sorulmuyor?" sorusuyla başladı. Bu konuyu ve üniversitedeki diğer sorunları da tartışan öğrenciler özellikle işgal ettikleri markanın "Adil Ticaret" kavramını tartışmak üzere kahve dükkanında "Black Gold" filmini izlediler. Ancak filmi izlerken projeksiyon aleti ve perdenin varlığının mekanın güvenliğini tehdit ettiği ve ‘misafirleri’ rahatsız ettikleri gerekçesiyle dükkanın başka bir şubesinden gelen güvenlik görevlileri gösterinin bitirilmesi talep edildi. Bununla birlikte öğrencilerin tepkisi büyüdü. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com