"Bölgemizin kalkınması için 'KEKA' büyük fırsat"

"Bölgemizin kalkınması için 'KEKA' büyük fırsat"
Kütahya Sanayi ve Ticaret Odası (KUTSO) Nisan ayı olağan meclis toplantısını 21 Nisan Çarşamba günü KUTSO toplantı salonunda gerçekleştirdi. KUTSO'nun Nisan ayı toplantısına konuk olarak Kuzey Ege Kalkınma Ajansı (KEKA) Genel Sekreteri Hüsamettin İnaç ka

Kütahya Sanayi ve Ticaret Odası (KUTSO) Nisan ayı olağan meclis toplantısını 21 Nisan Çarşamba günü KUTSO toplantı salonunda gerçekleştirdi. KUTSO'nun Nisan ayı toplantısına konuk olarak Kuzey Ege Kalkınma Ajansı (KEKA) Genel Sekreteri Hüsamettin İnaç katıldı. İnaç, KUTSO'da yaptığı konuşmada KEKA olarak kapsadıkları illerin kalkınması için alanında profesyonel takım arkadaşlarıyla çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini belirterek, bulundukları bölgenin kalkınmasında KEKA'nın önemli bir konuma sahip olduğunu vurguladı.
Hüsamettin İnaç, toplantıda KEKA'nın yaptığı çalışmalar hakkında ve ajansın görevleri ile ilgili meclis üyelerine detaylı bilgiler verdi.
KEKA'nın kapsadığı illerin gelişmesi için çalışmalarına iş adamları ile yaptıkları görüşmelerle başaldıklarını söyleyen İnaç, amaçlarının KEKA'nın faaliyet alanında olan yerlerin kalkınmasına destek olmak olduğuna ifade etti. Bulundukları bölgenin kendi kendini kalkındırması için KEKA'ya büyük görevler düştüğünü vurgulayan İnaç, KEKA bünyesinde bulunan personelin alanında uzman olduğunu, iş konusunda ciddi tecrübeye sahip olduğunu ve bütün personelin iki veya üç yabancı dil bildiğini özellikle vurguladı.
KEKA'nın her zaman proje üreten ve projelerini hayata geçirebilecek kişilere destek olacağına vurgu yapan İnaç konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Afyon, Uşak, Manisa ve Kütahya bölgesi ajansımızın bundan sonra ortaya koyacağı ve çok yakın zamanda açıklamak için çaba sarf ettiği stratejik planı ve bölgesel kalkınma planıyla bir takım önceliklerini belirleme çabası içine giriyoruz. Yani bizim yaklaşık 30 trilyon civarında olan bütçemizin nasıl ve ne ölçüde değerlendirileceği, nasıl dağıtılacağı, hangi projelere öncelik verileceğinin bu bölge planımızı hazırlamak için yapacak çalışmalar içerisinde olacak. Biz bugün bu amaçla hangi paydaşlara hangi aktörlere ulaşabiliriz, sağlıklı verileri nasıl sağlayabiliriz ve bu verilerin analizini hangi metoda ve hangi ölçüde yapabiliriz? Malum olduğu üzere kalkınma ajanlarını hazırlayan süreç devlet planlama teşkilatının ulusal ve makro ölçekli kalkınma planlarından faydayı sağlamaması üzerine gelişmiş bir yapı. Dolayısıyla biz yeniden ve bölgesel kalkınma dinamiklerini harekete geçirebilecek çalışmayı yaparak bunları ortaya koyacağız. Ajanslar tabi farklı şekillerde algılanabiliyor. Yani para dağıtan kurumlar olarak belki görülüyor ama aslında yapılması gereken şey bölgenin fotoğrafını en sağlıklı bir şekilde çekebilmek verileri en sağlıklı şekilde toparlayabilmek onların analizini en kısa sürede yapıp, uzun orta ve kısa vadeli projeleri ortaya koyabilmektir.”
KEKA'ya gelen projeleri çalışma arkadaşlarıya birlikte analize tabi tutuklarını, projeye en geç üç ay içerisinde cevap vediklerini belirten İnaç, projenin uygulanabilirliğinin onaylanmasından sonra ise en geç 12 ay içerinde projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başladıklarını söyledi.
Faaliyette oldukları alanların gelişmesi için bölgesel durum analizleri hazırlayacaklarını vurgulayan İnaç, hazırladıkları analiz programlarıyla çalışma yaptıkları yerlerde hangi yatırımların öncelik hakkına sahip olduğunu tespit etmeye çalışacaklarını ifade etti. KEKA olarak faaliyet göstedikleri yerleri masa maşında değil gezerek analize tabi tutacaklarını ifade eden İnaç;' Amacımız gerçekten bölgemize faydalı olmak ve bölgemizin kalkınmasına katkı sağlamaktır'dedi.
KEKA'ya gelen projelerin kabul edilmesi sonucunda maksimum 800.000 TL hibe desteğinde bulunduklarını belirten İnaç, hibe ettikleri miktara kadar girişimcininde yatırım yapamasını istediklerini belirterek konuşmasında şunları kaydetti:
'Girişimci bize projesini getirdi ve biz projeyi belli analizlerden sonra kabul ettiysek projeye belirlenen şartalarda hibe yardımında bulunuyoruz. Örneğin gelen projeye 20.000 TL hibe desteğinde bulunursak yatırımcınında 20.000 TL kendi projesine katkıda bulunmsını istiyoruz. Yatırımcı bu şartlarımızı kabul ettiği taktirde kendisine gereken hibe desteğini sağlıyoruz.'
Hibe desteğinin yanı sıra kabul edilen projelerin yapım aşamsından bitirme aşamasına kadar takip ettiklerini ifade eden İnaç, önemli olan noktanın projenin hayata geçirilmesi olduğunu belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com