“Bölgesel kalkınma dinamiklerini harekete geçirmek için çalışacağız”

“Bölgesel kalkınma dinamiklerini harekete geçirmek için çalışacağız”
Kuzey Ege Kalkınma Ajansı (KEKA) Genel Sekreteri Hüsamettin İnaç ve ajans üyeleri Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)'yu ziyaret etti.

Kuzey Ege Kalkınma Ajansı (KEKA) Genel Sekreteri Hüsamettin İnaç ve ajans üyeleri Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)'yu ziyaret etti.
Odanın toplantı salonunda Başkan Vekili Yaşar Coşkun ile bir araya gelen Hüsamettin İnanç ziyaret amaçlarının kurulan ajans ve bundan sonraki süreçte neler yapılması gerektiği konusunda toplantılar yapmak olduğunu ifade etti. Öncelikli hedeflerinin stratejik planı kısa sürede açıklamak olduğunu belirten İnanç, “Afyon, Uşak, Manisa ve Kütahya bölgesi ajansımızın bundan sonra ortaya koyacağı ve çok yakın zamanda açıklamak için çaba sarf ettiği stratejik planı ve bölgesel kalkınma planıyla bir takım önceliklerini belirleme çabası içine girecek.
Yani bizim yaklaşık 30 trilyon civarında olan bütçemizin nasıl ve ne ölçüde değerlendirileceği, nasıl dağıtılacağı, hangi projelere öncelik verileceğinin bu bölge planımızı hazırlamak için yapacak çalışmalar içerisinde olacak. Biz bugün bu amaçla hangi paydaşlara hangi aktörlere ulaşabiliriz, sağlıklı verileri nasıl sağlayabiliriz ve bu verilerin analizini hangi metoda ve hangi ölçüde yapabiliriz? bunları anlamak için burada bulunuyoruz. Malum olduğu üzere kalkınma ajanlarını hazırlayan süreç devlet planlama teşkilatının ulusal ve makro ölçekli kalkınma planlarından faydayı sağlamaması üzerine gelişmiş bir yapı. Dolayısıyla biz yeniden ve bölgesel kalkınma dinamiklerini harekete geçirebilecek çalışmayı yaparak bunları ortaya koyacağız. Ajanslar tabi farklı şekillerde algılanabiliyor.
Yani para dağıtan kurumlar olarak belki görülüyor ama aslında yapılması gereken şey bölgenin fotoğrafını en sağlıklı bir şekilde çekebilmek verileri en sağlıklı şekilde toparlayabilmek onların analizini en kısa sürede yapıp, uzun orta ve kısa vadeli projeleri ortaya koyabilmektir.” dedi.
Ziyaretten dolayı memnuniyeti ifade eden MTSO Başkan Vekili Yaşar Coşkun ise, “Yeni oluşturulmuş bulunan kalkınma ajansının KEKA olarak isimlendirilen ajansımız yeni bir kurum. Daha önce iki kurum vardı, İzmir Bölgesi Kalkınma Ajansı ve Çukurova Kalkınma Ajansı idi. Şimdi ülkenin genelini içine alacak şekilde yeniden yapılandırıldı. Bu yapılandırma toplumun genel beklentisinin de para dağıtan bir kurum olarak biliniyordu. Bundan önceki dönemde Ege Bölgesi Kalkınma Ajansı'nın yönetim kurulu üyeliğini yaptım, şimdi İzmir Kalkınma Ajansı olarak biliniyor. Oradan da takip ettiğim çalışmalardan da gerek lokal olarak gerek de bölge olarak o bölgenin potansiyelinin değerlendirilip bölgeye yönelik gelecekle ilgili stratejik planların hazırlanması yatırımların getirilmesi ve desteklenmesi ile ilgili süreç içerisinde yatırımların değerlendirilmesi için önemli olan bir kuruluştur.' dedi. KEKA'nın genç ve kendilerini iyi yetiştirmiş insanlardan oluştuğunu belirten Coşkun, 'Bizlerde MTSO olarak ilimiz açısından gerek de bölgemiz açısından kalkınma ajansı ile dirsek teması içinde olarak bizim üzerimize düşen görevleri yerine getirmeyi vaat ediyoruz” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com