Bölgeye Hibe Desteği Geliyor

Bölgeye Hibe Desteği Geliyor
AB'den kırsal kalkınma için sağlanacak 910,89 milyon avroluk kaynak ile 2016 sonuna kadar, 42 İl'e 3 milyar avroluk yatırım yapılabileceği açıklandı. Yatırım yapılacak iller arasında Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak ve Manisa illeri de bulunuyor. Hibe dest

AB'den kırsal kalkınma için sağlanacak 910,89 milyon avroluk kaynak ile 2016 sonuna kadar, 42 İl'e 3 milyar avroluk yatırım yapılabileceği açıklandı. Yatırım yapılacak iller arasında Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak ve Manisa illeri de bulunuyor. Hibe desteği ile köylerden kentlere göçün önüne geçmeye çalıştıklarını belirten yetkililer, hibe desteklerinin 2011 yılında başlayacağını açıkladılar.
Türkiye'de, devletin uyguladığı desteklemeler yanında, Avrupa Birliği'nden (AB) kırsal kalkınma için sağlanacak 910,89 milyon avroluk kaynak ile 2016 sonuna kadar, kırsal kesimde, 42 ilde 3 milyar avroluk yatırım yapma imkanı bulunuyor. Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak ve Manisa illeri de hibe alacak iller arasında yerini aldı.
AB hibesinin kullanımı, bu amaçla kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) akreditasyonunun tamamlanması ile gelecek yıl başlayacağı belirtildi. Hibe; kırsal kesimde, AB standartlarına uygun süt, et, sebze-meyve işleme tesislerinin kurulması, kültür balıkçılığı ve turizmin geliştirilmesine yönelik projeler için kullanılabilecek. Kredinin kullanılmasında, köyden kente göçü önlemeye yönelik olarak, gençler, kadınlar ve dağlık bölgelerde yaşayanlar öncelikli durumda bulunundu ifade edildi.
Türkiye, ''Kırsal kalkınma'' bileşeni kapsamında ''Katılım Öncesi Yardım (IPA)'' olarak, 2007 yılı için 20,7 milyon avro, 2008 yılı için 53 milyon avro olmak üzere 2007-2013 dönemi için toplam 910,89 milyon avro hibe fon kullanabileceği vurgulandı. Ancak, Türkiye'nin AB'nin katılım Öncesi Yardım Kırsal Kalkınma Programı'nın (IPARD) toplam bütçesi, 1,2 milyar avro. Bunun 910 milyon 89 bin avroluk bölümü AB'den hibe olarak sağlanırken, Türkiye Cumhuriyeti, aynı programa 300 milyon 52 bin avro katkı sağlayacak. Böylece, 2007-2013 dönemi için IPARD kapsamında toplam 1,2 milyar avroluk kaynak kırsal yatırımlara yönlendirilecek. Program kapsamında desteklenen projelerde hibe oranı yüzde 50-65 arasında değiştiği için, IPARD çerçevesinde, kırsal kesimde, özkaynaklar ile birlikte, 2016 sonuna kadar yaklaşık 3 milyar avroluk yatırım imkanı bulunduğu dile getirldi.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan ve AB Komisyonu tarafından kabul edilen IPARD programında, öncelikli iller ve sektörler belirlendi. İllerin GSYH'dan aldıkları pay, iller arası net göç hızı, desteklenecek sektörlerdeki potansiyelleri dikkate alınarak, 2007-2010 dönemi için 20 öncelikli il belirlenirken, 2010-2013 dönemi için 22 il daha bu illere eklendi. Bu iller de belirlenme aşamasında AB ile müzakere edildi.TKDK, ilk aşamada projelerin destekleneceği 20 ilde koordinatörlüklerini kurdu. Uygulamada sorun yaşanmaması için de 18 kamu kurumu ile işbirliği protokolü imzalandı. Akreditasyon sürecindeki gelişmelere bağlı olarak, ilk aşamada, Amasya, Afyonkarahisar, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Yozgat'taki projeler desteklenecek.İkinci aşamada, 2010-2013 döneminde ise Ağrı, Aksaray, Ankara, Ardahan, Aydın, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Elazığ, Erzincan, Giresun, Karaman, Kastamonu, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir ve Uşak da IPARD'a dahil edilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com