Bolu gölünü kirleten fabrika değil mangal!

Bolu gölünü kirleten fabrika değil mangal!
Gölcük Tabiat Parkı'ndaki göl mangal yağlarından dolayı tehdit altında

Bulduğumuz her yerde yapmakla övündüğümüz mangal bu sefer doğaya zarar verdi. Bolu'daki Gölcük Tabiat Parkı'ndaki göl yoğun mangal yapımı sebebiyle hızla kirlenmeye başladı. Görenlerin fabrika atıklarının sebep olduğunu düşünecceği kadar yoğun olan kirliliğin sebebi göle giden mangal yağları ve havayı kaplayan duman.

Haftasonları ve tatil günlerinde piknikçilerin ilk tercihleri arasında olan göl ve çevresindeki çok fazla sayıdaki piknik alanı kaldırılamayacak bir yoğunluk oluşturuyor. Bolu merkeze 15 dakika uzaklıkta olan Gölcük Tabiat Parkı, hem kente yakın olması hem de bir doğa harikası olması bakımından yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Ancak parkın girişinden bakıldığında mangal dumanlarından gölün yarısı ve parkın neredeyse sembolü olan ahşap ev görünmüyor.  

Uzmanlar yönetimi Bolu Belediyesi'ne geçen tabiat parkında planlanandan fazla piknik alanı ve kafe restoran yapıldığını söyleyerek kirliliğin bu sebeple kontrol edilemediğini anlatıyor. "Gölün yönetimi Bolu Belediyesi’ne geçti. Belediye, “Gölcük’ü halka açacağız” dedi. Yeni restoranlar açıldı. Zaten halka açıktı ancak yeni piknik yerleri kuruldu. Masaların kenarlarına mangallar konuldu. Mangal yapmak teşvik edildi. Piknik alanına gidenler güzel vakit geçiriyor ancak mangallardan sızan etlerin yağları direkt göle karışıyor. Zaten yapay bir göl olan Gölcük yoğun bir kirlilik tehdidi altında kalıyor." diyen uzmanlar tehlikenin ciddi boyutlara ulaşmadan engellenmesi gerektiği görüşünde.

'TEHLİKE CİDDİ BOYUTLARDA'

Uzmanlar tehlikeyi şöyle dile getiriyorlar: “Gölün uzun devreli gelişme planı yapıldı. Ancak planda olmayan restoranlar, piknik yerleri yapıldı. Ne kadar insan buraya gelebilir, piknik yapabilir bunlar hesaplanmadı. Kontrolsüz bir büyüme oldu. Bu göl kirliliği ne kadar taşıyabilecek? Gölün kenarına çim tohumu attılar, toprak attılar. Toprağın bir kısmı gölün kenarına gitti. Gübre de olunca gölün içinde yaşam başladı. Ancak bunlar istenmeyen bitkiler. ‘Göl çok kirli’ diyerek bu sefer plansız bir şekilde iş makineleriyle temizliğe başladılar. Ancak yine gölün kenarı bitkilerle dolu. Gölün gideri çok zayıf. Dağ yamaçlarından gelen sularla besleniyor. Temizlemenin yolu ve yöntemi var. Ekolojik yöntemler uygulanmalı. İş makineleriyle bunlar olmaz.

Gölcük’ü tehdit eden faktörlerden biri de gölün etrafına çekilen çit. Uzmanlara göre , bu çitten yaban hayvanları gelip gölü kullanamıyor. Tilki, çakal gelip kurbağaları ve diğer küçük göl hayvanlarını yiyordu. Şimdi gelemiyor. Gelemeyince de gölde ekolojik denge bozulacak. Bazı tellerin altlarında hayvan tüyleri bulunuyor. Ancak büyük hayvanlar buralardan geçemiyor. Teller insanlar buraya kaçak girmesin diye yapıldı ancak hayvanlar da giremiyor.” (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'İstanbul'un adaylığı şaka gibi!'04 Kasım 2014 Salı 22:00
 • Çeşme’de ÇED’e gerek yokmuş!04 Kasım 2014 Salı 14:15
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!31 Ekim 2014 Cuma 22:11
 • Sakarya'da deprem!22 Ekim 2014 Çarşamba 20:38
 • Validebağ Korusu’a sabah baskını21 Ekim 2014 Salı 10:26
 • Malatya'da deprem!20 Ekim 2014 Pazartesi 19:20
 • İşte Marmaris'te yangının hasarı20 Ekim 2014 Pazartesi 13:10
 • İlk kez seks yapan canlı türü bulundu20 Ekim 2014 Pazartesi 09:24
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!18 Ekim 2014 Cumartesi 19:20
 • Antalya'da deprem!18 Ekim 2014 Cumartesi 17:32
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com