"Bölünmüş yollar 15 katrilyon tasarruf sağlıyor"

Bölünmüş yollar 15 katrilyon tasarruf sağlıyor
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:

İZMİR (AA) - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, 65 milyar lira harcanan bölünmüş yolların 4 yılda kendini amorti eder hale geldiğini belirterek, "Yılda 15 katrilyon tasarruf sağlıyoruz. Bir yılda havaya verdiğimiz egzoz gazı 3,5 milyon ton azaldı" dedi.

İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde bir seyahat firmasının 30 otobüsü teslim alma törenine katılan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de 2003 yılında seyahat eden tüm araçların sayısının 7 milyon iken şu anda 17 milyon 800 bin araca ulaştığını, bu yükselmeye karşın kazalarda yarı yarıya azalma olduğunu anlattı.

Ekonomik ömrünü tamamlayan 110 bin aracın trafikten çekildiğini, bunların hepsini insan hayatını düşünerek yaptıklarını dile getiren Yıldırım, yapılan yollarla ve alt yapı çalışmalarıyla birlikte yolculuğun artık konforlu hale geldiğine değindi.

Otobüs taşımacılığındaki doluluk oranının yüzde 35'lerden yüzde 70'e çıktığını vurgulayan Yıldırım, "Neden? Çünkü daha önce taşımacılığın mevzuatı yoktu. Kalite konfor sorunu vardı. Kardeşlerim bilir. Eskiden şehirlerarası yollarda yolculuk azaptı. Şimdi keyfe dönüştü. Elmadağ rampalarını bilirsiniz, ne halden ne hale geldi. Artık Samsun'a, Diyarbakır'a giderken 'Acaba ben o yollarda ne yapacağım' diye düşünmüyorlar" dedi.

- Bölünmüş yollar tasarruf sağlıyor

Bölünmüş yolların sadece hayat kurtarmadığını aynı zamanda yakıttan da tasarrufa neden olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Dur kalk yok. Yollar bozuk değil. Ayrıca zaman tasarrufu sağlıyor. Bölünmüş yollara 65 milyar lira harcadık. 4 yılda tüm yollar kendini amorti eder hale geldi. Yılda 15 katrilyon tasarruf sağlıyoruz. Bir yılda havaya verdiğimiz egzoz gazı 3,5 milyon ton azaldı. Çevrecilik lafla olmaz. Çevrecilik daha az egzoz gazı vererek olur. Çevrecilik bölünmüş yolların ortasına 29 milyon ağaç dikmekle olur" şeklinde konuştu.

- Metro ağı yaygınlaşacak

İzmir'de toplu taşıma sistemini yeni baştan ele alacaklarını, kentin toplu taşımayı en az kullanan il olduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"Metro ağlarını yaygınlaştıracağız. İlk işimiz metroyu otogara getirmek. Bu kentin trafik, altyapı problemi var. İzmir, denizi de, raylı sistemi de, otobüs toplu taşımacılığını da kullanamıyor. Metro ağını yaygınlaştırarak İzmir otogara uzatacağız. Otobüs firmaları da vatandaşlarımızı Türkiye'ye taşıyacak. Minibüsleri, otobüs ve metro ile entegre hale getireceğiz. Minibüslerde etkin kullanılacak. Söylentiler doğru değil. Minibüsçü esnafı rahat olsun" şeklinde konuştu.

Yıldırım, 20 otobüsün önünde kesilmek için yere yatırılmış koçların kesilmesini istemedi.

Daha sonra bir otobüsün şoför koltuğuna geçen Yıldırım, beraberindekilerle kısa bir tur attı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com