Bolu'yu tahtakuruları bastı

Bolu'yu tahtakuruları bastı
Bolu'da, artan hava sıcaklıklarıyla birlikte çoğalan ve dünyada sadece Amerika ile Kanada'nın güneyinde görülen meşe tahtakuruları nedeniyle vatandaşlar, ev ve işyerlerinin camlarını açamaz hale geldi.
Kent merkezinde vatandaşlar, üzerlerine yapışan böceklerden silkeleyerek kurtulmaya çalışıyor.
 
Bolu'da son üç yılda yaz aylarında hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte ortaya çıkan kanatlı meşe tahtakuruları, vatandaşları canından bezdirdi. Amerika kıtasında ve Kanada'nın güneyinde görülen böceklerin Bolu'ya nasıl geldiği bilinmezken, meşe ağaçlarının yapraklarında çoğalan böcekler yüzünden vatandaşlar ev ve işyerlerinin camlarını açamaz hale geldi. Kent merkezinde yürüyen vatandaşlar, üzerlerine yapışan meşe tahtakuruları yüzünden zor anlar yaşarken, kıyafetlerine ve vücuduna yapışan böceklerden silkelenerek kurtulmaya çalışıyor. Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri mahalle ve caddelerin yanı sıra ağaçların yoğun olarak bulunduğu alanlarda ilaçlama çalışması yapıyor.
 
Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdür Vekili Koray Kolludemir, kanatlı meşe tahtakurularında son dönemlerde ciddi popülasyonunun olduğunu söyledi. Kolludemir, "Bu böcekler bir tahtakurusu türevi. Meşe yapraklarının altına yumurtasını bırakıyor ve rüzgâr yoluyla da Gölköy ve civarından şehrimize dağılıyor. Sivrisinek ve karasinek gibi herhangi bir bulaşıcı hastalık taşımamasına rağmen vücutta küçük ısırıklar yapan ve meşe yaprağı bulamadığı zaman da uzun bir süre yaşamayan bir hayvan türü. Gölköy'de ise inanılmaz bir meşe popülasyonu olduğundan özellikle yumurtaların bırakıldığı meşe ağacı yapraklarına yoğun bir şekilde ilaçlama yapıyoruz. Ama bu mücadeledeki en etkin çözüm ise yağmur. Yağmur yağdığında rüzgarın da etkisiyle bu yumurtalar toprağa dökülüyor ve düşen yumurtalar beslenebilecekleri bir ortamı bulamadıkları için de yaşam döngüsünü tamamlayamadan ölüyorlar" dedi. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com