Bor kısmen özel sektöre açılıyor!

Bor kısmen özel sektöre açılıyor!
Bora ilişkin düzenlemeler içeren kanun tasarısı Meclis'e sunuldu.

Tasarı, madenleri işletmekle görevli KİT'lere, yetkili organlarının alacağı gerekçeli karar üzerine cevher mülkiyetini üçüncü şahıslara devretmemek kaydıyla, üretim ve zenginleştirme aşamalarında hizmet alım yöntemi kullanabilmesine imkan tanıyor.

Tasarıyla; madenlerin üretim ve zenginleştirilmesi, teknik, ticari ve ekonomik sebeplerle, ürünün mülkiyeti ruhsat sahibinde kalmak üzere, Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde ihale edilmek suretiyle üçüncü şahıslara gördürülebilecek. Ancak üçüncü şahıslara gördürülecek işlerin ihale süresinin 3 yıldan fazla olması durumunda konuya ilişkin talepler, Yüksek Planlama Kurulu tarafından karara bağlanacak.

Tasarının gerekçesinde, ''Temel faaliyet alanı olan üretim aşamasında günün teknolojisine uygun üretim yöntem ve şekillerini kullanmak ya da ekonomik fayda sağlamak suretiyle madenlerden beklenen gelir elde edilmiş olacaktır. Böylece özellikle Bor madeninde pazar payının azalması riski ortadan kalkacak ve KİT'ler dinamik bir yapıda üretim yapabilecek ve yaptırabilecek'' deniliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com