BOR MU, BİLİNÇSİZ TARIM MI?

BOR MU, BİLİNÇSİZ TARIM MI?
Kızılbük Köyü'nün topraklarının verimsizleşmesine sebep,

Kızılbük Köyü Muhtarı Rıza Zengin, bor madeninin topraklarına zarar verdiklerini iddia ederken, bazı yetkililer ise toprağın veriminin düşmesinin nedeninin iklim değişikliği, yer altı sularının çekilmesi, küresel ısınma ve tarımda yanlış yöntemlerin kullanılmasının olabileceği ifade ediliyor.
Bor madeni çıkarılan Emet ve Hisarcık ilçelerinden Tavşanlı ilçesi sınırlarına gelen Emet Çayı'nın bor mineralleriyle kirlendiği belirtilerek, Tavşanlı'ya bağlı Kızılbük köyündeki toprakların verimsizleştiği iddia edildi. Köy muhtarı Rıza Zengin, bor madeninin etkisiyle toprakların tarıma elverişsiz hale geldiğini söyledi.
Bundan yaklaşık 70 yıl önce Kızılbük ve çevresinin kent görünümünde olduğunu belirten Zengin, şöyle konuştu: ''Emet Eti Bor İşletmelerinin bor madeni çıkardığı alanda bulunan Emet Çayı, köyümüzden de geçiyor. Emet ve Hisarcık'ta bor madeni çıkarılmaya başlandığından itibaren Emet Çayı'nda oluşan kirlilik, köyümüzün topraklarını da verimsizleştirdi.
Birçok kişiye iş imkanı sağlayacak topraklardan yararlanamıyoruz. Bundan büyük üzüntü duyuyoruz. Bu toprakları yeniden kazanmamızın bir yolu bulunmalı. Bu toprak, köyümüzde artan işsizliğe çare olabilir. Eskiden ne eksek biterdi, ancak şimdi sağlam tohumlar kuruyor. Atıl duran bu toprakları canlandıracak bir proje ve Emet Çayı'nın yine temiz akmasıyla çoğu gencimiz ekmeğini kazanabilir.'' Ayrıca, bu bölgede tarımda meydana gelen verimsizliğin sebepleri arasında yetkililerce, iklim değişikliği, yer altı sularının çekilmesi, küresel ısınma ve tarımda yanlış yöntemlerin kullanılmasının olabileceği de ifade ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com