Bor tesislerinde inceleme

Bor tesislerinde inceleme
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nun yürüttüğü kanunda değişiklik çalışmaları kapsamında oluşturulan alt komisyon üyeleri, Kütahya'nın Hisarcık ilçesindeki bor işletmelerinde incelemelerde bulundu.
Bor Tuzları, Trona ve Asfaltit Madenleri ile Nükleer Enerji Hammaddelerinin İşletilmesini, Linyit ve Demir Sahalarının Bazılarının İadesini Düzenleyen Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'yla ilgili AKP Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, AKP Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, CHP Aydın Milletvekili Osman Aydın ve MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’tan oluşan Meclis Alt Komisyon üyeleri Emet Borik Asit ve Hisarcık Konsantratör tesislerinde incelemelerde bulundular. 
İncelemeler esnasında Komisyon Üyeleri Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz ve Emet Bor İşletme Müdürü Emin Türk tarafından bilgilendirildi.
İncelemeler esnasında basın mensuplarına bir açıklama yapan AKP Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez,” Komisyon üyesi arkadaşlarla Kırka’da incelemelerde bulunduk, bugün de Emet ve Hisarcık’taki tesislerde incelemelerde bulunuyoruz. Burada yapılan işlerle ilgili mecliste yasal bir düzenleme söz konusu olacak. Bu işletmelerde yapılan işleri bizzat yerinde görerek, daha sonra da tarafları dinleyerek buradaki çalışmalara bakacağız. Bu yasal düzenlemeye sendikalar tarafından “ Bor özelleştiriliyor” denilerek itiraz ediliyor. İddia ettiği gibi bor madenleriyle veya işletmeleriyle ilgili bir özelleştirme söz konusu değil. Çıkacak yasada da söz konusu değil. Sadece çıkarılmak istenen yasa taslağında bu tesisler devletin, işçiler özeldir. 
 
Özelleştirme buranın madenini, işletmenin mülkiyetini devretmek demek. Öyle bir şey yok. İşletme devletin, maden devletin, makine de devletin, sadece işçi müteahhidin. Burada gördük ki bor madeni kırılıp, temizlendikten sonra maden daha da saflaştırılmış ve zenginleştirilmiş oluyor. İçerisinde yüzde 25-30 olan maden oranı yüzde 40-42’ye çıkıyor. Bu durumda devlet vatandaşa diyecek ki “ kardeşim sen burayı işlet ben sana 100 ton maden vereceğim senden 42 ton saf maden isterim.” Bu tesisi mülkiyeti de makinesi de devletin. Bor ülkemiz açısından özel bir madendir. Biz burada bir aksaklık, eksiklik, yanlışlık olmaması ülkemizin menfaati adına Komisyon üyesi arkadaşlarla yerinde inceleme ve tespitlerde bulunuyoruz.. Daha sonra komisyon olarak tarafları dinleyip raporumuzu hazırlayacağız “ diye konuştu.
 
- ETİ MADEN İŞLETMELERİ'NE ZİYARET-
 TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyeleri, Eti Maden İşleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz ile birlikte Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne Kütahya Emet‘te bulunan Borik Asit Tesisleri'nde gezi ve incelemelerde bulundu. 
2 gün süren ziyaretlere, Sanayi, Ticaret, Enerji,Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkan Vekili ve AKP Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, komisyon sözcüsü AKP Gaziantep Milletvekili İbrahim Halil Mazıcıoğlu, komisyon üyesi MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, komisyon üyeleri AKP Hatay Milletvekili Orhan Karasayar ve CHP Aydın Milletvekili Osman Aydın katıldı.
Kütahya’nın Emet ilçesinde bulunan Emet Borik Asit Fabrikası'ndaki gezi ve inceleme hakkında bilgi veren, AKP Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, "Son günlerde bazı basın yayın organlarında bor madenlerinin özelleştirileceği hakkında haberler yapılmaktadır. Ancak kesinlikle Bor Madenlerinin özelleştirilmesi diye bir konu gündemde değildir. Yeni yasayla da yine tüm tesisler tüm maden sahaları devletin elinde olacaktır. Sadece çalışan personel şirket elemanı olacaktır. Bor Madeni sektöründe Türkiye büyümeye devam edecektir. Büyümesi için gereken tüm yatırımlar yapılacaktır" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com