Boraboy Gölü tabiat parkı ilan edildi

Boraboy Gölü tabiat parkı ilan edildi
Amasya'nın Taşova ilçesinde denizden bin metre yüksekte bulunan heyelan seddi göllerinden Boraboy Gölü, tabiat parkı ilan edildi

AMASYA (AA) - Amasya'nın Taşova ilçesinde denizden bin metre yüksekte bulunan Boraboy Gölü, tabiat parkı ilan edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürü Emin Karaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesire yeri olan Boraboy Gölü'nün bakanlık oluruyla tabiat parkı olarak ilan edildiğini söyledi. 

Tabiat parkının büyüklüğünün 259 hektar olduğunu, sahanın bir kısmının devlet ormanı, çok az bir kısmının ise ziraat arazisi olduğunu belirten Karaman, şöyle devam etti:

"Boraboy Gölü, Türkiye’nin sayılı heyelan seddi göllerinden biri. Yaklaşık 4 hektarlık bir alan kaplamakta olup, en derin yeri 11 metredir. Seddinin taşkınlar nedeniyle yarılmasını önlemek için üzerine sonradan betondan bir bent yapılmıştır. Tabiat parkı alanının en yüksek noktası bin 383 metre ile Kaleboynu Tepesi'dir. Boraboy Gölü’nün yüksekliği ise bin 50 metre olup, tabiat Parkı’nın ortalama yüksekliği 1215 metredir."

Alanın kuzey yamaçlarında ağırlıklı olarak doğu kayını, karaçam, sarıçam, saçlı meşe ve endemik meşe bulunduğuna işaret eden Karaman, şöyle konuştu:

"Alanın güney yamaçlarında ise orman bitki örtüsünün yerini lokal olarak karışık çalı toplulukları alır. Orman kesimi ve aşırı otlatma sonucu ortaya çıkan antropojenik etki ile ova ve yüksek dağ stepleri olarak açık zirve sırtlarında yastık formundaki bitkilerden oluşan geniş bir step ekosistemi mevcuttur. Tabiat parkı alanı içindeki Boraboy Gölü'nün kuzeyi piknik yapmaya elverişli, az meyilli, halkın dinlenme ve eğlenmesine imkan sağlayacak büyüklükte olup, hali hazırda piknik alanı olarak kullanılmaktadır."

Gölün ve çevresinin doğa yürüyüşü, doğa sporları, motokros gezileri, jip safari, foto safari gibi ekoturizm faaliyetleri yapılabilecek peyzaj özelliklerine sahip olduğunu vurgulayan Karaman, saha içindeki tepeler, sarp kayalıkların eşsiz manzara güzelliği sunduğunu ve kar sularının birikmesiyle oluşan doğal gölcükler bulunduğunu anlattı.

Her mevsim fotoğraf çekmeye elverişli manzara güzelliğine ve özelliğine sahip alanları olan Boraboy Gölü'nün, yaban hayatı zenginliğine de sahip olduğuna işaret eden Karaman, yaz aylarında sıkça ziyaret edilen gölün, kış aylarında ise buz tuttuğunu ve ayrı bir güzellik sunduğunu sözlerine ekledi.       

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
  • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
  • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
  • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
  • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
  • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
  • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
  • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
  • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
  • Çok Okunanlar
      Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
      Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
      E-Posta: info@sansursuzhaber.com