Borç sağlığımızı bozuyor...

Borç sağlığımızı bozuyor...
Ekonomik sorunların, insanların sağlığını kaybetmesine neden olduğu belirtilerek, yüksek borç içinde olanların, depresyon, strese bağlı baş ve sırt ağrıları, uykusuzluk ve ishal tehdidi altında bulunduğu bildirildi.

Social Science and Medicine Dergisi'nde yayımlanan bir araştırmada, bir kişinin başkalarına borcu ne kadar yüksekse, o kadar çok sağlık sorunuyla karşılaştığı vurgulandı. Araştırmada, ekonomik sorunlar ve kredi kartı borcu gibi yüksek borçların sağlık üzerinde, çevresel faktörler kadar etkili olduğuna işaret edilerek, borçlu olan kişilerin genelde sağlık sorunlarını göz ardı edip hiç sağlık harcaması yapmadıklarına dikkat çekildi.
Çalışmaya göre, yıllık gelirleri belli bir seviyenin altında olan boşanmış çocuklu kadınlar borca bağlı stresi en yüksek seviyede çeken kişiler. En az borca bağlı stresle yüzleşen kişiler ise iyi bir ekonomik geliri olan ve evlerinde küçük çocuk olmayan emekliler. Araştırmacılara göre, borç içinde yüzerken sağlığını ve formunu koruyabilmek büyük bir duygusal mücadele gerektiriyor. Bu kişilerin en sık şikayetleri depresyon başta olmak üzere, strese bağlı baş ve sırt ağrıları, uykusuzluk ve ishal olarak sıralanıyor.
Fiziksel ve mental olarak sağlıklı olan kişilerin, ekonomik problemlerini daha etkin şekilde çözebildiği belirtilen araştırmada, stresle başa çıkabilmek için bazı sakinleşme tekniklerini uygulamanın faydalı olacağı ifade edildi. Egzersizin, stres ve fiziksel rahatsızlıklarla başa çıkmanın en iyi yöntemlerinden biri olduğu, sağlıklı bir beslenme programı ve vitaminler ile mineraller gibi besin ögelerinin yeterli alımı da fiziksel ve mental sağlık için gerekli olduğu kaydedildi.
Uzmanlar, alışveriş çılgınlığı yaşanan kültürümüzde borcun sık rastlanan bir sorun haline geldiğini, bazıları için de yüksek eğitim harcamalarının ayrı bir borç ve stres kaynağı olabildiğini hatırlatarak, insanın kendi sağlığının daha da ötesinde yaşamının kontrolünü eline almasının, sorunların çözülmesi için en önemli basamak olduğunu belirtiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com