"Bor'da hak ettiğimiz payı neden alamıyoruz?"

"Bor'da hak ettiğimiz payı neden alamıyoruz?"
Tire Bor Hareketi Derneği tarafından İstanbul Levent Kültür Merkezinde Bor Sempozyumunun gerçekleştiğini hatırlatan DSP Kütahya İl Başkanı İsmail Atilay; "Dünya piyasasında dönen bor madeninin rezervinin yüzde 80'i Türkiye'de olup bunun da yüzde 75

Tire Bor Hareketi Derneği tarafından İstanbul Levent Kültür Merkezinde Bor Sempozyumunun gerçekleştiğini hatırlatan DSP Kütahya İl Başkanı İsmail Atilay; 'Dünya piyasasında dönen bor madeninin rezervinin yüzde 80'i Türkiye'de olup bunun da yüzde 75'i ilimiz Kütahya'dadır. Dünyadaki ticaret hacmindeki payımız ise yüzde 20 olup ilimiz ve ülkemiz hak ettiği payı asla alamamaktadır' dedi.
'BOR'UN TANITILMASI İÇİN VEKİLLER NE YAPIYOR?'
Bor Madeni ile ilgili sempozyumlar yapıldığını belirten Atilay, Kütahya'nın adının bile bu sempozyumlarda duyulmadığını ifade ederek, bu olumsuzluğun sorumlularının yönetici ve Kütahya milletvekilleri olduğunu savundu.
Bir ülkenin kalkınması ve zenginliğin sağlanması için madenlerin, tarım ve hayvancılığın, orman ürünlerinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Atilay, aksi halde toplumun yoksulluktan kurtulmasının mümkün olmadığını kaydetti.

'MADENLERİN DESTEKLENMESİ KONUSU HEP EKSİK BIRAKILDI'
Madenlerin katma değer olarak belirli bir süreçte desteklenmesi konusunun hep eksik bırakıldığını belirten Atilay konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Gelmiş geçmiş bütün hükümetler, madenlerin korunması konusunda kararlar almışlardır. Alınan bu kararlar bugünkü konuma uygun değildir. Madenin yalnızca cevher olarak korunması ve devlet hakkının alınmasıyla ilgili düzenlemeler yapılmış, madenlerin katma değer olarak belirli bir süreçte desteklenmesi konusu hep eksik bırakılmıştır.'
Bülent Ecevit döneminde Etibank'ın güçlendirilmeye çalışıldığını, ancak bu dönemlerin dışında güçlendirme çalışmalarının sürekli geri götürüldüğünü savunan Atilay, Ulusal sanayinin de bor açısından desteklenmesi gerektiğini belirterek, bu desteğin oluşturulmasında özellikle üniversite-sanayi işbirliğini sağlayan desteklerin ön plana alınması gerektiğine inanadığını ifade etti.
Üniversite-sanayi işbirliğini sağlayan desteklerin ön plana alınması gerektiğine inandığını yineleyen Atilay, konuşmasını şöyle sonlandırdı:
' Böylece hem bilim alanında yeni ürünler elde etmek hem de sanayi sektörünü farklılaştırarak borun cevher halinde değil, katma değer katılarak geliştirilmesi sağlanmalıdır. İlimizin ve ülkemizin bu zenginliği iyi değerlendirmesinin, bunu kullanabilecek yönetimlerin gelmesine bağlı olduğunu görüyoruz. Bu yönetimlerin gelebilmesi için bu madenlerin bulunduğu bölgedeki insanların işbirliğine, bu madenleri zenginleştirebilecek bilimadamları ve genç araştırıcılara, ve bu madenlerin endüstride kullanılmasında rol alacak sanayicilerimize ve iş adamlarımıza ihtiyaç vardır. Emek esaslı bir parti olan DSP, yeraltı kaynaklarımızın değerlendirilmesinde ulusal çıkarların sonuna kadar korunması isteğindedir.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com