Borsa Hız Kesmiyor!

Borsa Hız Kesmiyor!
Dün Avrupa'da borç krizi tehlikesinin Fransa'yı da tehdit etmeye başladığı söylentileriyle ikinci düşüş dalgasını yaşayan küresel piyasalarda endişe devam ediyor...

Dün ikinci seansta sakin seyreden piyasalara bir anda düşen Fransa'nın notunun düşeceği söylentisi daha soran kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen yalanlamaya rağmen başlayan satış dalgasını durduramadı.

Bu haberle birlikte ABD piyasaları önceki gün yaşadığı sert yükselişle elde ettiği kazancı geri verirken Dow Jones sanayi endeksi yüzde 4.6, S&P 500 Endeksi 4.4 ve teknoloji Endeksi Nasdaq da yüzde 4.1 geriledi. Bozulan havanın ardından Asya piyasaları da güne sert ekside başladı ancak daha sonra satışların aşırı olmasıyla gelen tepki alımlarıyla seans sonuna doğru toparlandı.

Japonya'da Nikkei 225 Endeksi kapanışa doğru yüzde 0.7, Hong Kong Hang Seng Endeksi ise yüzde 1.4 ekside bulunuyor. Çin'de ise Şangay Borsası yüzde 0.5'e yakın primle işlemlerini sürdürüyor.

Piyasada yaşanan sert hareketleri değerlendiren ING Finansal Piyasalar araştırma masasından Prakash Sakpal, "Riskli varlıklarda istikrarlı bir yükselişin, euro bölgesinde yaşanan borç krizi nedeniyle ortaya çıkan endişenin önemli ve sürdürülebilir şekilde azalmasıyla yaşanabileceğini düşünüyoruz. Bunun için ayrıca güçlü küresel büyüme ve borç krizinin çözümüne ilişkin kapsamlı bir planın ortaya konması da gerekiyor. Ama bu bahsettiklerimizden hiç biri şu andaki senaryolarda bulunmuyor" dedi.

DÖVİZ SAKİN

Küresel ekonomide, başta Avrupa krizi ve ABD'de toparlanmanın yavaşlamasıyla artan kaygı, doların değer kaybını da beraberinde getiriyor. Fransa söylentisi sonrası ilk anda gerileyen ve 1.42'nin altına gelen euro/dolar paritesi daha sonra yeniden 1.42'nin üzerine çıktı.

İçeride ise kur tarafından daha sakin bir seyir izleniyor. Asya'daki işlemlerde TL, dolar ve euroya karşı primli seyrediyor. Dolar/TL 1.7650, euro/TL ise 2.51 seviyesinden işlem görüyor.
Bugün açıklanacak olan cari açık verisinin bulunduğu seviyenin kur üzerinde etkili olması bekleniyor.

ALTIN REKORDA

Güvenli liman altının onsu da olumsuz havayla birlikte 1,813 doları görerek yeni rekorunu kırdı. Altın şu anda 1,790 dolar seviyesinden işlem görüyor.
Petrol ise küresel büyümeye yönelik kaygılarla geriliyor. ABD ham petrolün varil fiyatı yüzde 0.3'lük kayıpla 82.50 dolar seviyesinde bulunuyor. 

SARKOZY TATİLİNİ YARIDA KESTİ

Spekülasyonların artması Fransa hükümetini de harekete geçirdi. Tatilini yarıda keserek görevinin başına dönen Fransa Başbakanı Nicolas Sarkozy, bakanlarını acil toplantıya çağırarak bütçe açığının azaltılması için atılması gereken adımları masaya yatırdı. Yeni vergi artışları ve harcama kesintilerinin üzerinde konuşulan başlıca maddeler olduğu belirtiliyor. Hükümet bütçe sıkılaştırma paketine ilişkin kararını ise 24 Ağustos'ta verecek.

Bankaların sert düşüş kaydettiği Fransa'da dün Societe Generale'nin hisseleri yüzde 18, BNP Paribas'ın hisseleri ise yüzde 10'un üzerinde değer kaybetti.

Son günlerde adeta dünyanın gündemini belirleyen kredi derecelendirme kuruluşu S&P de, Fransa'nın mali sorunlara yönelmede durumlarının ABD'den daha iyi olduğunu belirterek, AAA olan kredi notunun indiriminin söz konusu olmadığını söyledi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com