Borsa İstanbul 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı

Borsa İstanbul 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Turhan:

İSTANBUL (AA) - Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Borsa İstanbul’un stratejik ortaklıklar kurmak amacıyla çalışmalarının devam ettiğini dile getirerek, "Her biri kendi segmentinde ilk 3’te yer alan ve toplam büyüklükleri yönettikleri varlık miktarı itibariyle 14 trilyon doları bulan yatırım fonlarıyla görüşmelerimizin son derece olumlu istikamette ilerlediğini memnuniyetle ifade etmek isterim" dedi.

Borsa İstanbul’un 1. Olağan Genel Kurulu, Borsa İstanbul üst yönetimi, pay sahipleri ve temsilcilerin katılımıyla düzenlendi. Toplantının açılışında, sermaye piyasalarının duayeni merhum Bedii Ensari’yi anmak amacıyla hazırlanan film izlendi.

Turhan, Borsa İstanbul’un 3 Nisan 2013 tarihinde esas sözleşmesinin Ticari Sicil Gazetesi’nde tescili ile faaliyetlerine başladığını hatırlatarak, 2013 yılında gerçekleştirilen faaliyetleri anlattı.

Likidite yönetiminde değişiklik politikaları istikametinde dünyada özellikle gelişmekte olan ülkelerde ciddi dalgalanmalar yaşandığını ve bundan Türkiye’nin de payına düşeni aldığını belirten Turhan, hem küresel ekonomideki gelişmelerden hem de Türkiye’deki gelişmelerden borsanın ve sermaye piyasalarının etkilendiğine dikkati çekti.

Borsa İstanbul’un stratjik ortaklıklar kurulmasına yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Turhan, şunları kaydetti:

"Her biri kendi segmentinde ilk 3’te yer alan ve toplam büyüklükleri yönettikleri varlık miktarı itibariyle 14 trilyon doları bulan yatırım fonlarıyla görüşmelerimizin, son derece olumlu istikamette ilerlediğini memnuniyetle ifade etmek isterim. Bu görüşmeler için henüz hazır olmadığımızı söylediğimizde, ‘Acaba biz size bir önleyici teklif yapsak öncelikle bizim teklifimizi dikkate alacak tarzda hareket edebilir misiniz?’ dediklerine şahit oluyoruz. Tabi ki bunu öncelikle ülkemize, sermaye piyasalarımıza ve Borsa İstanbul’a olan güvenin, gelecekte sağlayacağı kazancın, getirinin herhalde bir işareti olarak kabul edebiliriz."

Önümüzdeki dönemde önceliklerinin stratejik ortaklıkları tamamlamak olduğunu anlatan Turhan, "Öncelikli gündem maddemiz, kanunla Borsa İstanbul'a verilen bu yetki ve görev istikametinde elimizde kalan bu yüzde 36,6’lık payı da değerlendirip şirketimizin inşallah 2015 yılında yapmayı hedeflediği halka arz öncesinde değerinin hem pay sahiplerimiz hem de Türkiye’nin sermaye piyasalarının itibarı açısından en yüksek düzeye çıkarmak, ülkemize, piyasalarımıza ve kıymetli pay sahiplerimize en yüksek değeri sağlamaya çalışmak olacaktır" ifadelerini kullandı.

 

- "2013 yılı karından temettü dağıtılmamasına karar verildi"

 

Borsa İstanbul Genel Müdürü Turhan'ın konuşmasının ardından Genel Kurul toplantısına geçildi, 2013 yılı Faaliyet Raporu okunarak müzakereye açıldı. 2013 yılsonu Bilançosu ve Kar/Zarar Tablosu’nun okunup onaylandığı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda 2013 yılı kâr dağıtım hususunda Yönetim Kurulu’nun teklifi görüşülerek karara bağlandı.

Bora İstanbul AŞ.’nin 31 Aralık 2013 bilançosuna göre, toplam aktiflerinin 620,8 milyon lira olup bu rakamın 303,3 milyon lirasının dönen varlık, 317,5 milyon lirasının duran varlıklardan oluştuğu bildirildi. Bilançonun pasif tarafında ise kısa vadeli yabancı kaynaklar 102,4 milyon lira, uzun vadeli yabancı  kaynaklar 61,4 milyon lira ve öz kaynakların 406,9 milyon lira olarak yer aldığı belirtildi.

3 Nisan-31 Aralık 2013 gelir tablosuna göre brüt satışlar 188,4 milyon lira olup, bu rakamın 108,4 milyon lirasının borsa paylarından oluştuğu bildirildi. Satış gelirlerinin 184,6 milyon lirasının yurt içi, 3,6 milyon lirası yurt dışı satış geliri olduğu belirtildi. Net satışların 188 milyon lira olduğu kaydedildi.

Borsa İstanbul’un dönem karı 33 milyon 688 bin lira, Kurumlar Vergisi 9 milyon 712 bin lira, net dönem karı 23 milyon 976 bin lira, genel kanuni yedek akçe 1 milyon 198 bin 819 lira, net dağıtılabilir dönem karı 22 milyon 777 bin 571 lira olarak açıklandı.

Borsa İstanbul AŞ Genel Kurulu, vergi karşılıkları ayrıldıktan sonra kalan 23 milyon 976 bin 391 lira net dönem karından Türk Ticaret Kanunu 519. maddesiyle esas sözleşmenin 27. maddesi uyarınca yüzde 5’i uyarınca yani 1 milyon 198 bin 819 lira 55 kuruş genel kanuni yedek akçe ayrılması, bakiye 22 milyon 777 bin 571 lira 45 kuruşun dağıtılmayarak özkaynakları güçlendirmek üzere şirket bünyesinde bırakılmasına karar verdi. 

 

- Yeni yönetim kurulu belirlendi

 

Hüseyin Kelezoğlu’nun Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden istifa etmesinin ardından boşalan üyeliğe, Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) tarafından önerilen Tacirler Yatırım Menkul Değerler AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Murat Tacir atandı.

Borsa İstanbul'un yeni yönetim kurulu; Kamil Atilla Köksal, Murat Tacir, Işınsu Kestelli, Mustafa Büyükabacı, Talat Ulussever, Seyit Ahmet Işkın, Melikşah Utku ve Osman Akyüz'den oluştu.

Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda ayrıca Şirket Esas Sözleşmesi’nde yapılacak değişiklikler de görüşülerek karara bağlandı.

 

- Borsa İstanbul’da en fazla işlem hacmine ulaşan firmalar ödüllerini aldı

 

Toplantının ardından İbrahim Turhan’ın katılımıyla düzenlenen ödül töreninde 2013 yılında pay piyasalarında en fazla işlem gören toplam 12 firma ödüllendirildi.

Ödül töreninde Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası kapsamında Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, Rona Döviz ve Kıymetli Maden Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nihan Rona ve Nadir Döviz ve Kıymetli Maden Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tütüncü ödül alırken Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası kapsamında İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Ali Erdal Aral, TEB Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Baturalp Candemir ve Garanti Yatırım Menkul Kıymetler Genel Müdürü Ekrem Nevzat Öztangut ödüllendirildi.

Pay Piyasası’nda ise İş Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Koç, Garanti Yatırım Menkul Kıymetler Genel Müdürü Ekrem Nevzat Öztangut ve Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz ödüllendirilirken, Borçlanma Araçları Piyasası’nda Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İlhami Koç, Türkiye Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen adına Garanti Yatırım Genel Müdürü Ekrem Nevzat Öztangut ve Ziraat Bankası Finansal Piyasalar Bölüm Başkanı Bilge Levent ödül aldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com