Borsa kazandırdı dolar kaybettirdi

Borsa kazandırdı dolar kaybettirdi
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları’na göre, Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek reel getiri İMKB 100 Endeksi’nde gerçekleşti.
2012 Ağustos ayında en yüksek reel getiri, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,93, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 3,62 oranlarıyla İMKB 100 Endeksi’nde gerçekleşti. ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından külçe altın yüzde 0,83 ve mevduat faizi yüzde 0,24 oranında yatırımcısına reel getiri sağladı. Buna karşılık, Amerikan doları yüzde -1,20 ve Euro yüzde-0,40 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise külçe altın yüzde 0,53 oranında yatırımcısına reel getiri sağlarken, Amerikan Doları yüzde -1,49, Euro yüzde -0,70 ve mevduat faizi yüzde -0,06 oranında yatırımcısına kaybettirdi.
 
Finansal yatırım araçları ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde; İMKB 100 Endeksi üç aylık, altı aylık ve yıllık değerlendirmelerde en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. İMKB 100 Endeksi, üç aylık değerlendirmede; ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 15,84, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 14,69 oranında yatırımcısına reel getiri sağladı.
 
Altı aylık değerlendirmeye göre, İMKB 100 Endeksi; ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,07, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,21 oranında yatırımcısına kazandırdı. Aynı dönemde külçe altın, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde -4,02, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde -5,67 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.
 
Finansal yatırım araçları, yıllık olarak değerlendirildiğinde; en fazla reel getiri oranlarına göre, İMKB 100 Endeksi, mevduat faizi, Amerikan Doları, külçe altın ve Euro olarak sıralandı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com