Borsada rekora devam

Borsada rekora devam
2012 yılının en fazla reel getiri sağlayan yatırım aracı olan Borsa, haftanın ilk işlem gününde tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayına ilişkin ''Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları'' sonuçlarını açıkladı.
 
Buna göre, 2012 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek reel getiri, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,46, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6,92 oranlarıyla İMKB 100 Endeksi'nde oldu.
 
ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından külçe altın yüzde 2,35, Amerikan Doları yüzde 0,22 oranında yatırımcısına kaybettirirken, mevduat faizi yüzde 0,61 oranında, Avro da yüzde 2,06 oranında yatırımcısına reel getiri sağladı.
 
Borsa, 2012'de ÜFE'ye indirgendiğinde yüzde 42,28, TÜFE'ye indirgendiğinde de yüzde 37,31 ile en fazla reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu.
 
Rekora devam
 
Haftaya artışla başlayan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi geçtiğimiz hafta kar satışlarının etkisinde kalan banka hisselerinin tekrar yükselişe geçmesiyle tarihinin en yüksek seviyesi olan 81.853,07 puana kadar yükseldi.
 
Temettü performansına Çin modeli
 
Yatırımcı çekmeye çalışan Çin Borsası'nın şirketlerin yıllık karlarının yüzde 30'unu hissedarlara ödemeye teşvik edileceğini açıklamasının ardından gözler İMKB'ye kote olan şirketlere çevrildi.

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ünver, konuya ilişkin AA muhabirine, ''Temettü konusu teşvik edilir, büyük firmaların da halka arzlarına teşvik sağlanırsa, Türk Sermaye Piyasası son derece hızlı bir şekilde büyür'' değerlendirmesinde bulundu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com