Borsada yeni dönem başlıyor

Borsada yeni dönem başlıyor
Başbakan Yardımcısı Babacan, Borsa İstanbul AŞ Esas Sözleşmesi'nin dün tescil edildiğini belirterek, İMKB'nin ve İstanbul Altın Borsası'nın tüzel kişiliklerinin sona erdiğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yaptığı yazılı açıklamada, Yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nun 30 Aralık 2012 tarih ve 28513 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, söz konusu kanun uyarınca, ''Borsa İstanbul Anonim Şirketi'' unvanıyla bir anonim şirket kurulduğunu kaydetti.
 
Kanunda, esas sözleşmenin ticaret siciline tescil edilmesiyle,Borsa İstanbul AŞ'nin, borsaların ve piyasa işleticilerinin kuruluşuna ve faaliyetine ilişkin izni almış sayılacağının ifade edildiğini bildiren Babacan, bu çerçevede, Borsa İstanbul AŞ Esas Sözleşmesi'nin 3 Nisan 2013'de tescil edildiğini belirtti.
 
Babacan, tescille İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) ve İstanbul Altın Borsası'nın tüzel kişiliklerinin sona erdiğini ifade ederek, söz konusu esas sözleşmeye göre Borsa İstanbul'un kuruluş sermayesinin 423 milyon 234 bin lira olduğuna işaret etti.
 
Borsa İstanbul AŞ Yönetim Kurulu Başkanı olarak İbrahim Turhan, Yönetim Kurulu üyeleri olarak ise Osman Akyüz, Mustafa Büyükabacı, Seyit Ahmet Işkın, Hüseyin Kelezoğlu, Işınsu Kestelli, Kamil Attila Köksal, Talat Ulussever ve Melikşah Utku'nun belirlendiğini kaydeden Babacan, ''İstanbul'un uluslararası bir finans merkezi olmasında kilit bir rol oynayacakBorsa İstanbul ülkemize hayırlı olsun'' değerlendirmesinde bulundu.
 
Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) ile VOB'da işlem gören sözleşmeler 5 Ağustos 2013 tarihinden itibaren VİOP İşlem sistemine transfer edilecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com