Borsalarda kritik hafta!

Borsalarda kritik hafta!
Merkez bankalarından sonra kendi başına kalan endeksler yeni haftada Avrupa'ya odaklanacak. analistler yeni haftanın riskli olacağını belirtiyorlar.
Merkez bankalarından gelebilecek haberlerin beklentisi ile geçtiğimiz hafta yükselen piyasalar beklenti karşılanmayınca çıkacak bir başka gerekçe olarak İspanya Başbakanı’nın konuşmasını kendisine gerekçe buldu.
 
Rajoy’un ülke için kurtarma talep edeceği yönündeki beklenti ile yükselen endeksler haftayı gelen tarım dışı işsizlik rakamlarının da etkisi ile pozitif kapattı.
 
Yeni haftada ise uzmanlar haber olmamasının iyi haber olarak algılanacağı bir hafta olacağını öngörüyorlar. Merkez bankaları bilançolar sonrasında yeni haftanın çok hassas bir takvimi olduğunu kaydeden UBS direktörü Art Cashin, sürecin Avrupa tarafından işleyeceğini, yeni haftada bir hareket gelip gelmeyeceğinin önemli olacağını belirtti.
 
Geçtiğimiz hafta yaşanan performans ile 3 ayın en yüksek seviyelerine çıkan endekslerde Çarşamba günü FED’in hüsranı ile sert kayıp yaşasa da ABD endekslerinden Dow 4 haftalık zirvesine 217 puan ile çıktı. S&P 500 haftayı yüzde 0.4’luk yükseliş ile tamamlarken Nasdaq yüzde 0.3’lük artışla 2.967 puandan kapattı.
 
Yeni haftanın riskler ile dolu olduğunu kaydeden RBS stratejisti Jonh Briggs piyasaların korkacağı pek çok gelişmenin yaşanabileceğini dile getirdi. Yaşanan güven bunalımının yeniden tahvil faizlerini takip edecek. ABD tarafında da hazinenin 3-10 ve 30 yıllık tahvil ihaleleri önemli olacak. FED’in eylül ayında yapacağı toplantı öncesinden konut verileri ve dış ticaret dataları takip edilecek.
 
Deutsche Bank stratejistlerinden David Bianco, piyasalarında geçtiğimiz hafta yaşadığı ralli sonrasında yakın vadede risklerin ön plana çıkacağını belirtirken yolun engebeli olacağına dikkat çekti.
 
Knight Capital’ın geçtiğimiz hafta 400 milyon dolarlık zararı sonrasında Facebook’un ticari fiyaskosunda piyasaların dikkatinde.
 
Yeni haftanın da Avrupa borç sorunlarının gündemde olması beklentisi hakim. Avrupa’dan gelecek açıklamaların yanı sıra önemli bilançolarda yeni haftada gündemde olacak. 
 
İçeride ise 2012'nin zirvesine çıkan endekslerin sanayi rakamalarını takip etmesi bekleniyor. (NSK)
 
The Lira
Etiketler: , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com