Borsaya 'Gezi' incelemesi

Borsaya 'Gezi' incelemesi
Sermaye Piyasası Kurulu, Gezi Olayları'nın başlamasıyla piyasalarda gerçekleşen son 10 yılın en sert düşüşünü incelemeye aldı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), aracı kurumlardan 20 Mayıs-20 Haziran tarihleri arasındaki bütün işlemlerin ayrıntılı raporlarını istedi.

Borsa İstanbul'da Gezi Olayları'nın başladığı 28 Mayıs tarihinden sonra son 10 yılın en sert düşüşünü yaşamıştı. BIST 100 Endeksi'nde satışlar özellikle 3 Haziran tarihinde yoğunlaşmış ve borsa yüzde 10,5 düşmüştü. 28 Mayıs tarihinden itibaren düşüş, dış piyasalardaki satış baskısının da etkisiyle yüzde 21'e ulaştımıştı.

SPK incelemelerinin iki biçimde yürütüleceği belirtiliyor. Bazı aracı kurumlardan yazılı bilgi talebinde bulunulurken, bazılarında ise yerinde inceleme yapılıyor. Yerinde inceleme yapılan aracı kurumlarda SPK'nın çalışmalarının cumaya kadar süreceği kaydediliyor.

SPK'nın incelemeler için ilk bilgi talebini dün öğleden sonra aracı kurumlara bildirdiği belirtildi.

Aracı kurumlardan birisinin Genel Müdürü konu hakkında bilgi vererek, "SPK bizden bütün yabancı işlemlerini, hesaplarını, çalışanların TC kimlik numaralarını ve kimlik bilgilerini, araştırma raporlar ses kayıtlarını ve e-mailleri istedi" dedi. O kadar ki; SPK, traderların aralarında ve müşterileriyle internet üzerinden mesajlaşma ve sohbet kayıtlarını da istemiş.

Kuzey Afrika ziyaretinin dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Faiz lobisi şu anda borsada spekülasyonlara girmek suretiyle bizi tehdit edeceğini zannediyor" demiş, sonrasında yaptığı konuşmalarda bu düşüşün inceleme altına alınacağı sinyalini vermişti. İnceleme ile ilgili bir SPK yetkilisi, "İnceleme rutin bir incelemeden kaynaklanıyor: İstenen bilgiler rutin uygulamalarımızda istediklerimizden fazla değil" derken aynı yetkili, 20 Mayıs-20 Haziran dönemindeki düşüşte dış piyasalardaki satış dalgasının da etkili olduğunu söyledi.

Aracı Kuruluşları Birliği Başkanı Atilla Köksal da SPK'nın bu tür incelemeleri sıklıkla yaptığını belirtirken, "Ancak bu kez biraz daha detaylı bir inceleme gibi göründü" dedi. (KKE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com