“Bor'un özelleştirilmesi söz konusu değildir”

“Bor'un özelleştirilmesi söz konusu değildir”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, borun Türkiye'nin stratejik madeni olduğunu belirterek, ''Bu önemli madenimizin özelleştirilmesi konusunda ne bir düşüncemiz ne de bir kararımız var'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, borun Türkiye'nin stratejik madeni olduğunu belirterek, ''Bu önemli madenimizin özelleştirilmesi konusunda ne bir düşüncemiz ne de bir kararımız var'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, borun Türkiye'nin stratejik madeni olduğunu belirterek, ''Bu önemli madenimizin özelleştirilmesi konusunda ne bir düşüncemiz ne de bir kararımız var'' dedi.
Kütahya'nın Emet ilçesinde belediyeyi ziyaret eden Yıldız, Belediye Başkanı Mustafa Koca'dan ilçenin sorunları hakkında bilgi aldı.
Ziyaret sırasında Yıldız'a, Belediye Meclisi kararıyla ''Fahri Hemşehrilik Beratı'' verilmesinin uygun görüldüğünü belirten Mustafa Koca, üzerindeki yazıyı okuduktan sonra beratı takdim etti.
Yıldız daha sonra belediye binası önünde kurulan kürsüden vatandaşlara hitap etti. Bakan Yıldız konuşmasında dünyada bor madeni rezervinin en zengin bölgesinin Emet ve Hisarcık ilçeleri olduğunu söyledi. Borun, Türkiye'nin önemli maden kaynaklarının başında geldiğine işaret eden Yıldız, şunları kaydetti:
''Türkiye, bor kaynakları bakımından önemli bir ülkedir. Sizin de arazinizde bor madeni olabilir. Ancak bor, kamuya mal olmuştur ve kamunun madenidir. Bor stratejik madenimizdir. Bu önemli madenimizin özelleştirilmesi konusunda ne bir düşüncemiz ne de bir kararımız var. Diğer bazı madenler ve kuruluşlarla ilgili özelleştirme çalışmalarımız var ama bor ile ilgili yok.''

-''OY VEREN VEYA VERMEYEN TÜM VATANDAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİZ''-
Emet'ten Hisarcık ilçesine geçen Yıldız, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Hükümet Konağı önünde vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.
12 Haziran'daki seçimlerden önce ''bütün görüşlere, halkın iradesi ve tercihlerine saygı duyduklarını söylediklerini'' hatırlatan Yıldız, oy veren veya vermeyen, siyasi istikrara katkı koyan ya da koymayan tüm vatandaşlara teşekkür ettiklerini söyledi.
Enerji ve madenlerle ilgili durum değerlendirmesinde bulunmak, varsa sorunları çözmek ve yatırım planlamalarını gözden geçirmek amacıyla genel müdürleriyle bölgeyi ziyaret ettiğini anlatan Yıldız, şöyle devam etti:
''Bizler, 'önceki siyaset anlayışını bırakıyoruz' demiştik. Bütün milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız ve teşkilatlarımız, kendisine rağbet eden etmeyen, oy veren vermeyen tüm vatandaşlarımızla tamamen iç içe olacak ve onların dertlerini dinleyecek. Çünkü Türkiye artık eski Türkiye değil. Dünyanın sıkıntılarının artmasına, dünyada kriz söylentileri daha da ağırlık kazanmasına rağmen bizler inşallah her sektörde şaha kalkmış bir şekilde ülkemizi ileriye götüreceğiz.''
Yıldız, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Emet ve Hisarcık'ta faaliyet gösteren Emet Bor İşletmesi ve Borik Asit Fabrikasında da incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.


-BAKAN YILDIZ 232 METRE DERİNLİKTE MADENCİLERLE ORUÇ AÇTI-
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ilk iftarını, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde 232 metre derinlikteki yer altı kömür ocağında madencilerle yaptı.
Tavşanlı'ya gelişinde, Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) Müessesesinin ilçe merkezindeki sosyal tesislerinde ilçe yöneticileri ve müessese yetkililerince karşılanan Yıldız'a, çiçek ve leblebi hediye edildi.
Tesislerde, müessese yetkililerinden kömür rezervi, üretim çalışmaları ve pazarlanması konularında brifing alan Yıldız, yer altı ve açık ocaklardan çıkarılan kömürün yıkandığı Tunçbilek beldesi yakınındaki Ömerler Lavvarında incelemelerde bulundu.
Baret takarak madenci kıyafeti giyen Yıldız, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Hasan Fehmi Kinay, İdris Bal, Vural Kavuncu, Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Belediye Başkanı Mustafa Güler, AK Parti İl Başkanı Mustafa Yenipazar, AK Parti Tavşanlı İlçe Başkanı Nejat Tülek ve bakanlığının üst düzey yetkilileriyle Ömerler Yer Altı Ocağına indi. Grupta, Bakan Yıldız'ın oğulları Hayrullah ve Ömer Yıldız de yer aldı.

-MADENCİLERE SU VE PİDE İKRAM ETTİ-

Rayda ilerleyen özel araçla 232 metre derinliğe inen Yıldız ve beraberindekiler, işçilerden birinin akşam ezanını okumasının ardından oruçlarını suyla açtı. Yıldız, orucunu açtıktan sonra madencilere su ve pide ikram etti.
Yıldız, beraberindekilerle biber dolması, tavuk sote, peynir, reçel ve pastırmadan oluşan menüden iftar yemeğini yedi.
İftarın ardından gazetecilere açıklama yapan Yıldız, ''Madencilerimizin kazandığı paranın, bizim kazandığımızdan daha değerli olduğunu gördüm. Onlarla ramazan ayının ilk iftarını yaptık. İnşallah Allah kaza bela vermez, sağ salim emekli olurlar, hayatlarına devam ederler'' dedi.
Madenci heykeli hediye edilen Yıldız, iftarın ardından kırıcı makineyle kömür üretimini izledi, eline aldığı kömürle gazetecilere poz verdi.
Ocaktan çıkıp şantiyede çay içerek madencilerle sohbet eden Yıldız, Tavşanlı'da iftardan sonra dükkanlarını açan bazı esnafa ziyarette bulundu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com