Boşa akan mahalle çeşmeleri ekonomiye kazandırılacak

Boşa akan mahalle çeşmeleri  ekonomiye kazandırılacak
Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi’nde bir öğrenci boşa akan mahalle sularının ekonomiye kazandırılması için proje yaptı. “Kütahya’dan Türkiye’ye Su Projeksiyonu” isimli proje ile başa akan sular ekonomiye kazandırılacak.
Kütahya’nın pınar ve çeşmelerinin ünü türkülere de konu oldu. Su kaynaklarının önemi ve verimli kullanılması gün geçtikçe su kaynaklarının azalmasıyla birlikte ortaya çıktı. Bu su israfının gören Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi geliştirdiği proje ile boşa akan suları ekonomiye kazandırmayı planlıyor.
Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Mustafa Sait Şahan “Kütahya’dan Türkiye’ye Su Projeksiyonu” isimli projesi ile Tübitak’ın bölge elemelerinde ikincilik elde etti. Liseli öğrenci Mustafa Sait Şahan Kütahya’da bulunan 147 çeşmenin tamamını gezerek 127’sinin faal olduğunu görmüş. Ve tüm çeşmelerin bir bir debisini ölçmüş. Gazetemize açıklama yapan Şahan şunları söyledi: “Projemdeki amaç, pınarlarıyla nam salmış Kütahya il merkezinde akan pınarların boşa akmasının önüne geçmek, ekonomik, kültürel ve sosyal anlamda değerlendirilebilirliğinin ölçmektir. Projemde127 çeşmenin faal olduğu gözlemlenmiştir. Bu çeşmelerin debilerinin Su İşleri Müdürlüğü’nde, Belediye’de ve Devlet Su işlerinde bulunmadığı için su debilerini teker teker ölçtüm. Ölçümler sonucunda Kütahya il merkezinde yıllık olarak 950.244 m3 suyun boşa aktığını tesbit ettim. 950.244 m3 su ne demek? Kütahya il merkezinin yıllık su tüketiminin 8’de birine tekamül etmektedir. Peki bu 950 bin 244 m3 su ile neler yapılabilir? Öncelikle bir dolum tesisi kurularak 950 bin m3 su buralarda şişelenerek ihracat edilebilir. Bu çeşmelerin her biri farklı yerlerdedir. Kimisi A mahallesinde kimisi B mahallesinde, ama bunun her birinin Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde belirttiği gibi ayrı kaynakları bulunmaktadır. Her birinin kaynağı tesbit edilirse bu çeşmelerde akan suyun daha çoğu buralarda mevcuttur. Buralardan depolar halinde dolum tesisine getirilip ihracat yapılabilir. Eğer bu gerçekleştirilirse Kütahya il merkezinin sadece bu pınarlardan yıllık olarak kazancı 150 milyon Türk Lirasına tekamül etmektedir. İkinci olarak bu çeşmelerin tamamı kanalizasyona karışıp kirlenmekte ve tekrar arıtımı için ek maliyet olmaktadır. Bu ek maliyet ne kadardır. Devlet Su İşleri’nden edinilen bilgilere göre 1 m3 suyun arıtılması için 36 kuruş harcanmaktadır. 950bin 244 m3 su baz alındığında yaklaşık 136 bin Türk Lirası’na tekamül  etmektedir. Peki bu paralarla neler yapılabilir. Her alanda gerek endüstriyel gerek sosyal ve kültürel alanda çok şey yapılabileceği gibi benim aklıma gelen öncelikli olarak her ay 300 öğrenciye 100’er lira burs imkanı sağlanabilir. Ayrıca Kütahya’daki harap olmuş konakların, camilerin, hamamların restoresi ve imar çalışmaları arttırılarak her yıl gelecek bu para ile sağlanabilir.”dedi.
 
Çeşmelerin bazıları cami avlusunda bulunduğu gibi sokak aralarında da bulunuyor. Vatandaşlarda mahalle çeşmelerinin boşa akmasını istemiyor.  Vatandaşlar şunları söyledi: “Suların boşa akmamasını istiyoruz . Suların atıl bir şekilde akmasından ziyade değerlenmesi çok güzel olur. Kütahya’da olan su bazı illerimizde hiç yok. Ama biz sularımızı değerlendiremiyoruz. Gece sabah saatlerine kadar tonlarca su boşa akıyor. Ama Avrupa ülkelerinde Balkan ülkelerinde bu  boşa akan sular bir baraja pompalanaraktan gündüz ve gece enerji üretmek için elektrik üretiyorlar. Bizim sularımız boşa gidiyor.”dediler.
 
 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com