Boşanan kadına SGK darbesi

Boşanan kadına SGK darbesi
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), eşinden boşanarak ölen babasının maaşını alan 3 bin 377 kadının daha yetim aylığını kesti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), eşinden boşanarak ölen babasının maaşını alan 3 bin 377 kadının daha yetim aylığını kesti. SGK bir kez daha kadınların 'eşlerinden anlaşmalı boşandıklarını, çiftlerin beraber yaşamaya devam ettiklerini' öne sürdü. SGK Zonguldak İl Müdürlüğü'nden gelen haber SGK'nin 'anlaşmalı boşanma' uygulamasını yeniden gündeme taşıdı.

Anlaşmalı olduğu iddia edilen boşanmaların en yoğun olduğu illerden Zonguldak'ta SGK İl Müdürü Kamuran Öner, "Anlaşmalı boşanmalarla ilgili 8 bin 600 ihbar aldık. İncelemeleri yapıyoruz. 3 bin 377 kadının yetim aylığını kestik. İlgililer hakkında haksız aldıkları maaşların faiziyle geri alınmasına yönelik dava açıldı. Şu anda 2 bin 512 denetimi süren şikayet var. Yapılan şikayetlerden 207'sinin asılsız olduğu belirlendi" dedi.

Ancak SGK'nin 'kamudan haksız yere para alınmasını engellemek' amacıyla başlattığı uygulama, birçok sorun barındırıyor. Sosyal güvenlik uzmanları, zor durumdaki çiftlerin ek bütçe için anlaşmalı boşanma yoluna gittiği vakalar olduğunu kabul ediyor. Öte yandan gerçekten boşandıkları halde maddi zorluklar, aile gelenekleri ya da 'çocukların selahiyeti' gibi özel gerekçelerle aynı evde yaşamaya devam eden çok sayıda çift de bulunuyor. Ayrıca SGK'nin yargı kararıyla onaylanmış bir boşanmayı 'yok sayması' hukuki bakımdan da sorun teşkil ediyor. Uzmanlar SGK uygulamasındaki hataların Yargıtay kararlarıyla da ortaya konduğunu belirtiyor.

KOCASI ÖLÜRSE 'BOŞANMIŞ'

Sosyal güvenlik uzmanları SGK'nin bu uygulamasıyla ilgili şu sorunlara dikkat çekiyor:

-Anlaşmalı boşanma diye kadının yetim aylığını kesen SGK, aynı kadına eşi ölünce dul aylığı bağlamıyor. Boşanmalarda kadın da erkek de evlilikten doğan maddi haklarından vazgeçerler. Boşanan kadın, kocasının ölmesi halinde kendisine bağlanacak dul aylığından vazgeçmiş olur. SGK aynı boşandığı eşiyle aynı evde yaşayan kadına 'Ben seni boşanmış kabul etmiyorum' diyor, ancak aynı kadının 'eski' eşi öldüğünde 'boşanmayı' gerekçe göstererek kadına dul aylığı bağlamıyor. SGK'nin bu uygulamasında hem hukuki hem de fiili tutarsızlık söz konusu.

-SGK, kararı mahkemelerce verilmiş ve onaylanmış bir boşanmayı yok sayıyor. Bir boşanmanın 'anlaşmalı' olduğu düşünülüyorsa, bunun takibinin yargı tarafından yapılması gerekiyor. SGK'nin yargı kararına rağmen boşanmayı geçersiz bulması hukuki temelden yoksun.

-Eşiyle gerçekten boşandığı halde maddi sorunlar ya da özel hayatın gereği olarak aynı evde yaşamaya devam eden çok sayıda insan var. SGK 'aynı evde yaşamayı' anlaşmalı boşanmanın kanıtı olarak sunarak, yetim aylığı alan kadının hakkına tecavüz ediyor.

-Yargıtay 10'uncu Hukuk Dairesi çiftlerin aynı evi paylaşmasının beraber yaşamak anlamına gelmeyeceğine hüküm verdi. Daire "Ancak eylemli birliktelik varsa, yani aynı yatak paylaşılıyorsa beraber yaşamaktan bahsedilir" dedi. Yargıtay, yetim aylığını kesmeyi SGK'nin 'eylemli birlikteliği' tespit etme gereğine bağlamış oldu.

-Yargıtay 15'inci Dairesi ise boşanan kadının istediği herkesle aynı evde yaşayabileceğini belirterek, Türk Ceza Kanunu açısından suç oluşturmayan bu duruma dayanarak yetim aylığının kesilemeyeceğini bildirdi. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com