"Boşanma davalarının önüne hoşgörü ve sevgi geçmeli"

"Boşanma davalarının önüne hoşgörü ve sevgi geçmeli"
Afyonkarahisar'ın tanınmış avukatlarından İlhan Çınar, son dönemlerde boşanma davalarının artığını söyledi. Çınar, boşanma davalarının önüne hoşgörü ve sevginin geçmesi gerektiğini vurgulardı.

Afyonkarahisar'ın tanınmış avukatlarından İlhan Çınar, son dönemlerde boşanma davalarının artığını söyledi. Çınar, boşanma davalarının önüne hoşgörü ve sevginin geçmesi gerektiğini vurgulardı.
Boşanma davalarını ülke genelinde ve Afyonkarahisar'da yüzdelersek yüzde 40 civarında bir artış olduğunu ifade eden Av. İlhan Çınar, boşanma davalarında en önemli ana nedeninin ekonomik nedenler ve kültür erozyonu olduğunu söyledi. Ekonomik nedenlerin insan yaşamından bir çok konuda en temel etkisi durumunda olduğunu vurgulayan Çınar, 'Zira bir ailenin ekonomik sıkıntı içerisinde olması düzenli bir kahvaltıdan yine düzenli ve huzurlu akşam yemeğine kadar, en yakın akrabalar ve komşularıyla ilişkilerinden, en uzak insan ilişkilerine kadar, ilişkileri doğrudan etkiler. Dolayısıyla ekonomik sıkıntılar insan doğasında bir takım gerginliklere bunalımlara ve strese yol açar. Dolayısıyla karşılıklı sevgi, saygı, nezaket, hoşgörü temelinde en kutsal birliktelik olan aile kurumundaki ilişkileri de doğrudan etkilemektedir. Gerçi sorumluluk dayanıklı kişilerde sadece ekonomik nedenlerin evlilik birliğini temelinden sarsmadığı, bu yapıdaki kişilerin sıkıntı ve gerginlikleri de eşleri ile paylaştıkça göğüsledikleri bir gerçektir. Ama bu istisnalar dışında genelde ekonomik nedenlerin yani işsizliğin, hiç yada yeterli para kazanmamanın, kişi ticaret ile uğraşıyorsa ve işi bozulduysa veya işini kaybettiyse evlilik birliğini temelinden etkilediği yaşamın acı gerçeğidir. Evdekilerin günlük ihtiyacı olan gıda maddelerinden, elektronik aletlere, su, telefon, giyim ve kuşamda, evin ihtiyacına yetecek paranın kazanılmıyor olması doğal olarak, bir takım huzursuzluğu, gerginliği ve tartışmaya yol açmaktadır' dedi.

EKONOMİK SIKINTININ YANINDA KÜLTÜR EROZYONU YAŞANMAKTADIR
Ekonomik nedenler ile başlayan gerginlikler ve tartışmalar sevgi saygı temelinde uzaklaşarak üzücü olayların yaşanmasına neden olduğunu anlatan Av. Çınar, 'Karşılıklı olarak eşlerin bir birlerini hırpalamaları, azarlamaları küçük düşürücü söz sarf etmeleri sonucu hoş olmayan ciddi boyutlara tırmanmaktadır. Daha önceden bahsettiğimiz gibi ekonomik krize kültür erozyonunun etkileri de eklenince maalesef o kutsal evlilik birliği yıkıma doğru gitmektedir. Kültür erozyonundan kastımız bir tek cümle ile açıklamak gerekirse ' insana saygı temelinden uzaklaşmakta egoizm ilişkilere egemen olmakta karşılıklı sevgi saygı törpülenmekte ve önemsiz görünmekte bu da en önemli birliktelik olan evlilik birliğini ciddi boyutlarda zedelemekte ve çekilmez bir hale getirmektedir. Artık eşler bir birlerine güvenerek boşanma davalarının önüne hoşgörünün ve sevginin geçmesini sağlamalıdır' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com