Boşanmaları Türkiye için büyük talihsizlik oldu!

Boşanmaları Türkiye için büyük talihsizlik oldu!
Hangi Kurtuluş Savaşı Paşası, Mustafa Kemal'in Latife Hanım'dan boşanmasına için, "hem ikisi açısından büyük talihsizlik oldu, hem Türkiye bakımından büyük talihsizlik oldu" dedi.

Sansürsüzhaber/ÖZEL Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü özlem ve minnet ile yad ettiğimiz her 10 Kasım'da, TV programlarının gündeminden düşmeyen bir konudur, Mustafa Kemal'in özel hayatı ve Latife Hanım ile yaptığı kısa süreli evlilik. Gazeteci yazar Taha Akyol, Gazi Paşa'nın Latife Hanım ile olan bu kısa süreli evliliğinin bitmesine o dönemin pek çok yöneticisinin ve hatta muhalif isimlerin bile üzüldüğünü ifade etti.

BOŞANMALARI BÜYÜK TALİHSİZLİK OLDU!

32. Gün programında gazeteci Mehmet Ali Birand'a İpek Çalışlar ile birlikte konuk olan Taha Akyol, Mustafa Kemal Atatürk'ün Latife Uşaki ile 1923 yılında yapmış olduğu evliliğin bitmesinin ardından, Cumhuriyet'in ilanından sonra Mustafa Kemal ile fikir ayrılığına düşen Rauf Orbay'ın bu evliliğin bitmesinden ötürü duyduğu üzüntüyü, "hem ikisi açısından büyük talihsizlik oldu, hem Türkiye bakımından büyük talihsizlik oldu" diyerek yorumlandığını söyledi.

DÜZENLİ BİR HAYATI OLSUN İSTİYORDU!

Akyol kendisinin de bu fikirde olduğunu Latife Hanım'ın Mustafa Kemal'e düzenli bir aile yaşantısı kazandırma çabasına girdiğini şu sözler ile ifade etti:

"Latife Hanım Mustafa Kemal'in hayatını sağlıklı bir düzene sokmak istiyor. Yatış saati bir kaç saat farkla da  olsa belli olan, düzenli bir çalışma hayatı olan, bir de o mutat vezat denen,  o çevreden kurtarmak istiyor"

LATİFE HANIM MUSTAFA KEMAL'İ İŞ TAKİPÇİLİĞİ YAPAN ÇEVRELERDEN UZAK TUTMAK İSTEDİ!

"Şevket Süreyya Aydemir, mutat zevat dediği, o çevrenin, masa ehlinin, -entelektüel okur-yazar çevre hariç- diğerlerinin yolsuzluklara karıştığını, iş takipçiliği yaptığını, -İsmet Paşa'nın 'aferist' diye tanımladığı - kötü işlere girdiğini yazar. Hatta bunların içersinde bir Recep Zühtü vardır. İstanbul'da metresini öldürmüştür. Savcılığa, hakime emir verilerek, deli raporu alınmıştır. İki sene sonrada tekrar mebus yapılıp meclise sokulmuştur. Latife Hanım işte bu tür adamlardan Mustafa Kemal'i uzak tutmak istiyor. İstiyor ki, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve eşi Leman Karaosmanoğlu bize konuk olsun, beyaz eldivenli garsonlar bize hizmet etsin, Gazi Paşa baş köşeye otursun, güzel bir sohbet yapalım, devlet işleri böyle konuşulsun. Tabi sofra her zaman böyle olmuyor. O yüzden ben de o kanaatteyim, bu evliliğin bitmesi, Türkiye içinde, Mustafa Kemal ve Latife Hanım çifti içinde iyi olmamıştır"

Haber: Uğur Duyan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com