Bosna Hersek, bağımsızlığının 22. yılını kutluyor

Bosna Hersek, bağımsızlığının 22. yılını kutluyor
Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi İzzetbegoviç:

SARAYBOSNA (AA) - Yugoslavya'dan 1 Mart 1992'de düzenlenen referandumla ayrılan Bosna Hersek, bağımsızlığının 22. yıl dönümünü kutluyor.

Bağımsızlık günü etkinlikleri kapsamında Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Jelyko Komşiç, Boşnak üye Bakir İzzetbegoviç ve Saraybosna'nın farklı belediyelerinden gelen temsilciler, ilk olarak 2. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybedenler anısına yaptırılan ve "Sönmeyen Ateş" olarak adlandırılan anıtın önünde düzenlenen törene katıldı.

Buradaki törenin ardından heyet, Kovaçi Şehitler Mezarlığı'na geçerek, Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in mezarını ziyaret etti, saygı duruşunda bulundu ve mezara çelenk bıraktı.

Kovaçi'deki tören sırasında konuşma yapan Bakir İzzetbegoviç, vatandaşların bağımsızlık gününü kutladı. 

İzzetbegoviç, "Bugün bir dönüm noktasıdır. Bulunduğumuz durumunun farkına varmamız ve yolumuzu çizmemiz lazım. Bosna Hersek'i vermeyeceğiz. Bosna Hersek'in bölünmesi, yeni entiteler ve yeni bölünmelere asla olmayacak. Bosna Hersek'in egemenliği ve bütünlüğünü, sembolleri ve kurumlarını korumak için ne gerekiyorsa yapacağız" diye konuştu. 

Dünyada tarihin hatırlamayacağı halklar olduğunu belirten İzzetbegoviç, "Bizim halkımız sayı olarak küçük ancak verdiği kararlarla ve tarih boyunca taşıdığı yüküyle büyük bir halktır" dedi. 

Son günlerde ülkede yaşanan protestolara da değinen İzzetbegoviç, ülkede adaletsizliğin, yolsuzluğun mevcut olduğunu, tüm parti ve siyasetçilerin bu durumun yaşanmasında suçu olduğunu ancak bu suçun herkeste eşit olmadığını vurguladı. 

İzzetbegoviç, vatandaşların memnuniyetsizliklerini ortaya koymakta haklı olduğunu ancak protesto sırasında bazı kişiler tarafından kurum binaların yakılmasının amacının, "savaş sırasında Bosna Hersek ordusu tarafından başarıyla savunulan topraklardaki hükümeti yok etmek" olduğunu söyledi. 

Bağımsızlık günü kapsamında liderler, son olarak şehir merkezinde bulunan ve 1992-1995 yıllarında kuşatma altındaki Saraybosna'da öldürülen çocuklar anısına dikilen anıta çelenk koydu.

Bu arada, önceki senelerde olduğu gibi Saraybosna'daki törenlere katılmayan Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Sırp üyesi Neboyşa Radmanoviç, ülkenin diğer entitesi olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin en büyük kenti Banya Luka'da yaptığı açıklamada, 1 Mart'ın asla Bosna Hersek'in bayramı olmayacağını söyledi. 

Eski Yugoslavya'nın parçalanmasıyla Slovenya ve Hırvatistan'ın ardından Bosna Hersek de 1 Mart 1992 tarihinde düzenlenen referandumla bağımsızlığına kavuşmuştu. Bosna Hersek'in bağımsızlığında tarihi öneme sahip olan bugün, devleti oluşturan Bosna Hersek Federasyonu'nda resmi bayram olarak kutlanırken, diğer entite Bosna Sırp Cumhuriyeti resmi bayram olarak kabul etmiyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com