Bosna Hersek İslam Birliği, yeni müftülerini seçti

Bosna Hersek İslam Birliği, yeni müftülerini seçti
İslam Birliği Meclisi, ülkede bulunan 9 müftülüğünden 6'sının yeni müftülerini seçti

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek İslam Birliği Meclisi, başkent Saraybosna'daki Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi'nde düzenlenen oturumda, ülkede bulunan 9 müftülüğünden 6'sının yeni müftülerini seçti. 

Bosna Hersek İslam Birliği Sözcüsü Ekrem Tutsakoviç, oturumun hemen ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Saraybosna, Mostar, Gorajde, Travnik, Banyaluka ve askeri müftü görevlerine yeni isimlerini getirildiğini belirterek, yeni müftülerin oy birliğiyle seçildiğini ifade etti.

Bugüne kadar Saraybosna Müftüsü görevini yapan Husein Smayiç, Reis-ul Ulema yardımcısı olarak atanırken, yerine fetva-i emin Enes Lyevakoviç getirildi. 

Diğer yeni müftülerin isimleri ise şöyle:

"Banya Luka Müftülüğü'ne eski İslam Birliği Anayasa Mahkemesi Başkanı Osman Kozliç, Mostar Müftülüğü'ne eski Mostar İslam Birliği Meclisi Başimam Salem Dedoviç, Gorajde Müftülüğü'ne İslam Birliği'nin radyosu olan "RadyoBir"in eski müdürü Remziya Pitiç, Travnik Müftülüğü'ne Travnik kentindeki eski Elçi İbrahim Paşa Medresesi Müdür Yardımcısı Ahmed Adiloviç, askeri müftü olarak ise Hadis Paşaliç atandı."

Tutsakoviç, Zenitsa Müftüsü Eyub Dautoviç, Bihaç Müftüsü Hasan Makiç, Tuzla Müftüsü Vahid Fazloviç ile diaspora müftülerinin görevlerine devam etmelerinin kararlaştırıldığını söyledi. 

İslam Birliği Meclisi'nin bugün düzenlenen oturumda İslam Birliği Anayasası'nın bazı değişikliklerinin kabul edildiğini de ekleyen Tutsakoviç, şunları söyledi:

"Bu aslında, İslam Birliği içinde uzlaşma ve anlaşmanın ne kadar mevcut olduğunu gösteriyor. Bugünkü oturumda, Müftüler Konseyi ve İslam Birliği Üst Yönetimi kurulmasını ayrıca, müftünün görev süresinin 5 yıl ile sınırlandırılmasını kararlaştırdık. Bundan sonraki dönemde Batı Avrupa ve ABD'deki diasporasının mecliste daha çok temsilcisi olacak. Bununla İslam Birliği içerisinde daha kaliteli bir organizasyonun oluşturulmasını hedefliyoruz".

 

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com