Bosna Hersek ve Sırbistan'daki sel felaketi

Bosna Hersek ve Sırbistandaki sel felaketi
Almanya hükümeti, ilk aşamada 350 bin avro gönderdi

BERLİN (AA) – Almanya’nın, Bosna Hersek ve Sırbistan'daki sel felaketinin ardından ilk aşamada bölgeye 350 bin avroluk yardım gönderdiği, 20 kişilik teknik yardım ekibinin de bölgede göreve başladığı bildirildi.

AA muhabirinin Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan aldığı bilgiye göre, Bosna Hersek ve Sırbistan'da göreve başlayan Alman Teknik Yardım Kurumu (THW) ekipleri, felaketzedelere yardım ulaştırılması ve ağırlıklı olarak binalardan ve yerleşim yerlerinden suların boşaltılması işlemlerinde destek sağlıyor.

Dışişleri Bakanlığı, selden etkilenen bölgelere destek önlemleri için ilk aşamada 350 bin avro gönderildiğini açıklarken, 20 kişilik teknik yardım ekibinin göreve başladığını, bunların Almanya’dan gönderilecek yeni ekipler ve malzemelerle destekleneceğini bildirdi.

Almanya’nın Belgrad ve Saraybosna’daki büyükelçilerinin yerel makamlarla sürekli iletişim içerisinde olduğunu belirten Bakanlık, Almanya hükümeti ve yardım ajanslarının ek yardımlarda bulunmasının halen ele alınmakta olduğunu, bu konuda ilgili hükümetlerle koordinasyon içerisinde adımlar atılacağını kaydetti. 

 

- Bulgaristan'dan taziye mesajı

 

Bu arada Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin de sel felaketinin yaşandığı Bosna Hersek ve Sırbistan’a taziye mesajı gönderdi.

Vigenin, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya’ya yolladığı mesajında, ülkenin acı yaşadığı bu günde yakınlarını kaybeden tüm ailelere baş sağlığı diledi. Vigenin, yaşanan felakette hasarın kısa sürede onarılmasını ve insanların en kısa sürede barınaklara kavuşturulmasını umduğunu ifade etti.

Komşu Sırbistan’ın Dışişleri Bakanı İvitsa Daçiç’e yolladığı taziye mesajında da Bulgaristan’ın dost ve insani desteğini verdiğini ifade eden Vigenin, felaketle mücadele edenler arasında mevcut tüm olanakları ile Bulgaristan’ın da yer aldığını belirtti. Vigenin mesajında, “Bu büyük doğa faciasının verdiği zararlarını ortak güç birliğimizle telafi edebileceğimize inanıyorum” ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com