Bosna Hersek ve Sırbistan'daki sel felaketi

Bosna Hersek ve Sırbistandaki sel felaketi
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı:

ANKARA (AA) - Türkiye, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) koordinasyonunda, Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan dahil Batı Balkanları etkileyen sel nedeniyle uluslararası desteğe ihtiyaç duyan bölge ülkelerine yardım elini uzatmaya devam ediyor.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Başkanlığın, afet ve acil durumların koordinasyonundan, Türkiye'nin insani ve acil yardım konusunda "ortak gücü"nün harekete geçirilmesinden sorumlu olduğuna işaret edildi.

Batı Balkanları etkisi altına alan sel ve su baskınlarıyla ilgili bölgenin ihtiyacını tespit etmek, yapılacak insani yardımların nitelik ve niceliğini belirlemek, kurumlarca gerçekleştirilecek yardımları yerinde koordine etmek üzere AFAD uzmanlarından oluşan heyetin Bosna Hersek'e gönderildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"15 Mayıs'tan bu yana yaşanan sağanak yağışlar ve neden olduğu nehir taşkınları ve su baskınları nedeniyle zor günler yaşayan Bosna Hersek'te şu ana kadar 43 kişi hayatını kaybetmiş, özellikle Saraybosna, Tuzla ve Zenitsa-Doboy gibi bölgelerde çok sayıda evde su baskınları yaşandığı, Maglaj bölgesinde tahliye edilmeyi bekleyenler olduğu, elektrik hatlarının çöktüğü ve birçok köyün boşaltıldığı bildirilmişti. 18 Mayıs Pazar günü akşam saatlerinde ilgili çalışmaları gerçekleştirmek üzere Bosna Hersek'e hareket eden uzman ekibimiz, bölgede kurulan Kriz Merkezi'nde çalışmalara başladı."

Açıklamada, AFAD ekibinin şu ana kadar bölgedeki çalışmaları kapsamında 800 ailelik 8 ton hijyen paketi, 500 kürek, 363 çizme, 500 eldiven ve bir miktar el arabasının teminini sağladığı, bu yardım malzemelerinin Zenitsa ve Maglaj bölgelerine gönderilmesine başlandığı vurgulandı.

-İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım ekibi Bosna Hersek'e ulaştı

Açıklamada, AFAD ekibinin yanı sıra Bosna Hersek'in yaptığı yardım çağrısına istinaden 40 bini Başkanlık, 85 bini de Türk Kızılayınca temin edilen toplam 125 bin kum torbasını taşıyan Genelkurmay Başkanlığına ait kargo uçağının, 19 Mayıs Pazartesi günü saat 07.00'de Bosna Hersek'e ulaştığı kaydedildi.

Türk Kızılayınca sağlanan bin battaniye, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden 6 personel ve temin edilen 2'şer motopomp ve jeneratör ile çeşitli arama kurtarma malzemelerinin de uçakla bölgeye gönderildiği bildirilen açıklamada, yardımların AFAD ekibi ve Büyükelçilik yetkililerince karşılanarak yerel sorumlulara teslim edildiği belirtildi.

Açıklamada, 3 ayrı ihtiyaç bölgesine gönderilen yardım malzemelerinin Brcko kentine sevki sırasında askeri yetkililere AFAD ekibinin de eşlik ettiği vurgulandı.

AFAD koordinasyonuyla bölgeye gönderilen İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait 19 araç ve 41 personelden oluşan yardım ekibinin de arama kurtarma faaliyetlerine katılmak amacıyla Bosna Hersek'e ulaştığı ifade edilen açıklamada, ekibin çalışmalarına başladığı bildirildi.

Yine AFAD koordinasyonunda Türk Kızılayınca temin edilen ve çeşitli insani yardım malzemelerinin bulunduğu 2 yardım tırının bölgeye ulaştığı belirtilen açıklamada, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğünce hazırlanan, 21 kilogramlık 2 bin 880 kuru gıda paketinden oluşan 3 kamyon insani yardım malzemesinin de 21 ve 22 Mayıs'ta Bosna Hersek'e gönderilmesinin planlandığı kaydedildi.

-Bir heyet de Sırbistan'da 

Açıklamada, yoğun yağışların etkili olduğu Sırbistan'daki nehir ve su taşkınları nedeniyle 3 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin kaybolduğu, 6 bin 175 kişinin kurtarıldığı ve 135 bin evin elektriksiz kaldığına işaret edildi.

Özellikle yağışların yoğun yaşandığı Mcvanski, Kolubarski ve Maravicki bölgelerinde birçok evin su altında kaldığı, birçok köyün tahliye edildiği ve elektrik altyapısının hasar gördüğü bilgisinin alındığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sırbistan Hükümeti'ne afete ilişkin olarak Su Üstü Kurtarma Ekibi, gıda ve hijyen malzemesine ilişkin yardımda bulunabileceği iletildi. Sırbistan'a, yaşanan felaket karşısında yapılabilecek yardımın niteliğinin tespiti, hazırlanması ve yerine ulaştırılması amacıyla AFAD Yönetim Hizmetleri Daire Başkanı Melih Rüştü Çalıkoğlu başkanlığında bir koordinasyon ekibi sevk edildi. Ekip Türkiye'nin Belgrad Büyükelçiliği ile koordineli şekilde sahada çalışmalara başladı.

 Yerel yetkililerle yapılan görüşmelerde nakdi yardımların ülke için daha uygun olacağı, ilerleyen dönemde başta içme suyu, hijyen maddeleri ve konserve gıda gibi yardım malzemelerine ihtiyaç duyulacağı heyetimize bildirildi. Bu malzemelerin bölgeden tedariki için çalışmalar sürüyor."

Açıklamada, AFAD'ın, yardımları etkin yönetebilmek için başta TİKA ve Türk Kızılayı olmak üzere Türk, yabancı kuruluşlar ve temsilciliklerle sürekli temas halinde çalışmalarını kesintisiz sürdürdüğü vurgulandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com