Bosna Hersek ve Sırbistan'daki sel felaketi- Dışişleri Bakanlığı:

Bosna Hersek ve Sırbistandaki sel felaketi- Dışişleri Bakanlığı:
"Bosna Hersek ve Sırbistan’da aralıksız devam eden yağışların yol açtığı, can ve mal kaybına sebep olan sel felaketi büyük üzüntüyle karşılanmıştır"

ANKARA (AA) - Türkiye'nin, Bosna Hersek ve Sırbistan’da aralıksız devam eden yağışların yol açtığı, can ve mal kaybına sebep olan sel felaketini büyük üzüntüyle karşıladığı belirtilerek gelen taleplere göre her türlü yardımın sağlanmasının öngörüldüğü bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, sel felaketinde hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileğinde bulunularak Türkiye'nin, Bosna Hersek ve Sırbistan’a felaketin ilk günlerinden bu yana desteğini sürdürdüğü belirtildi. 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Bosna Hersek ve Sırbistan’daki muhataplarına taziye mesajları ileterek başsağlığı dileklerini, halkın duyduğu derin üzüntüyü dile getirdiği ve Türkiye'nin her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu belirttiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bosna Hersek’te EUFOR (Avrupa Birliği Barış Gücü) birliğine vekaleten komuta eden albayımızın eşgüdümünde EUFOR tarafından kurtarma ve yardım faaliyetleri sürdürülmektedir. EUFOR bünyesindeki birliğimiz de kendi imkanlarıyla kurtarma faaliyetlerine katılmaktadır. Başta Saraybosna Büyükelçiliğimiz ve TİKA olmak üzere, Bosna Hersek’teki kuruluşlarımız ve Türk şirketleri tarafından temin edilen yardım malzemeleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Kızılay ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Bosna Hersek’ten gelen taleplere göre yardım sağlamaya çalışmaktadır. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülkemizce sağlanacak yardımların tedariki ve dağıtılması çalışmalarını koordine etmek üzere Saraybosna’da çalışacak bir ekip görevlendirmiştir. Türk Kızılayı da Bosna Hersek’e 2 bin 250 adet battaniye ve 432 adet aile mutfak seti göndermek üzere gerekli çalışmayı başlatmıştır. Bu amaçla bir Kızılay ekibi de bölgede görevlendirilmektedir."

Diğer taraftan, Türkiye'nin Sırbistan’da meydana gelen sel felaketinden etkilenenlere de yardım amacıyla harekete geçtiği, bir su üstü arama kurtarma ekibinin derhal bölgeye intikal etmeye hazır olduğu aktarılan açıklamada, felaketzedelere yardım malzemesi tedarik edilmesi yönündeki çalışmaların da AFAD tarafından yürütülmekte olduğu Sırbistan makamlarına bildirildiği belirtildi. 

AFAD'ın, acil yardım malzemelerinin tedariki ve dağıtımına ilişkin çalışmaları yürütmek üzere felaket bölgesine bir ekip gönderdiği bildirilen açıklamada, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçiliğinin Sırbistan’daki afetzedelere acil ihtiyaç malzemeleri ulaştırdığı, Sırbistan’daki Türk şirketlerince de giyecek ve gıda yardımı yapılmasını koordine ettiği ifade edildi.

Açıklamada, "Balkanlar bölgesinde komşularımız olarak gördüğümüz Bosna Hersek ve Sırbistan’la ülkemiz arasında her alanda yakın ilişkiler ve işbirliği ortamı mevcuttur. Bosna Hersek ve Sırbistan’la bu zor günlerindeki dayanışmamız çerçevesinde, gelen taleplere göre her türlü yardımı sağlamayı öngörmekteyiz" ifadesine yer verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com