Bosna Hersek'teki protestolar

Bosna Hersek'teki protestolar
İstifa eden Saraybosna Kantonu Başbakanı Zelykoviç: ''Ülkede suç konusunda bağlantılı insanlar bulunuyor. Devlet sisteminin, işlevsel bir sistemin kurulması bu kişilerin işine gelmiyor"-"(Televizyon kanalındaki küfürlü açıklamaları) Söz konusu gör

FARUK VELE/KAYHAN GÜL - Bosna Hersek genelinde düzenlenen protestoların ardından, dün istifa ettiğini açıklayan Saraybosna Kantonu Başbakanı Suad Zelykoviç, Saraybosna Kantonu'nu yönetmek için gerekli desteğe sahip olmadığını söyledi.

Zelykoviç, istifasının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, başbakanın istifasının aynı zamanda hükümetin istifası anlamına geldiğini belirterek, 20 gün içerisinde yeni hükümetin kurulacağını kaydetti.

Saraybosna'da, önceki gün yaşanan olaylarda, kanton hükümeti binasının yakılmasının istifa etmesinde etkili olmadığını belirten Zelykoviç, "hiçbir zaman korkmadığını ve tüm bu yaşananların arkasında bazı politik oluşumların bulunduğunu" savundu.

Zelykoviç, şunları kaydetti:

''Ülkede suç konusunda bağlantılı insanlar bulunuyor; devlet sisteminin, işlevsel bir sistemin kurulması bu kişilerin işine gelmiyor. Her şeyden önce, bazı sorunları çözmek isteyen ve bu sorunları çözerken 'renk ayrımı' yapmayan hükümetimizin çalışmaları ise hiç işlerine gelmedi. Hatta yaptıklarımız, kendi partim (Demokratik Eylem Partisi-SDA) içindeki bazı kesimlerce de hoş karşılanmadı. Sonrasında olan bu... Burada (Saraybosna Kantonu), aç sokak çocukları yok, acınacak durumda olan çocuklarımız yok ancak holigan ve suçlular var. Bunlar organize olmuş ve uyuşturucunun etkisinde olan gruplar. Onlara para teklif ediliyor, otomobillerle kendilerine taş ve molotof kokteyli getiriliyor. Bu son derece organize bir sistem.''

-Televizyondaki ağır küfürlü ifadeleri-

Zelykoviç, protestoları değerlendirmek üzere telefonla bağlandığı özel bir televizyon kanalında, kadın spikerin ''istifa edecek misiniz?'' sorusuna verdiği ağır küfürlü cevap, Bosna Hersek kamuoyunda da geniş yankı buldu.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Zelykoviç, söz konusu olayın planlanmış bir olay olduğunu ve telefondaki kişinin kendisi olmadığını söyledi. Zelykoviç, ''Herhangi bir telefon almadım. Spikerle görüşmedim. Söz konusu görüntüyü ben de izledim. Uzmanlar, o sesin bana ait olup olmadığını araştıracak. Ben, telefondaki sesin, benim sesim olmadığını söylüyorum. Tüm bunlar düşünülmüş eylemler. İstihbarat birimleri her şey yapabiliyor'' diye konuştu.

Bosna Hersek'teki protestoların ardından Tuzla Kantonu Başbakanı Sead Çauşeviç ve Zenitsa-Doboy Kantonu Munib Husejnagiç de istifa ettiklerini açıklamışlardı. Ayrıca, Hersek-Neretva Kantonu İçişleri Bakanı Mario Şulenta ise Novi Travnik Belediye Başkanı Refik Lendo da olayların ardından istifa etti.

Bu arada, Saraybosna Kantonu İçişleri Bakanı Sözcü İrfan Nefiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki gün Saraybosna'daki eylemlerin devam ettiği esnada, farklı noktalara yapılan baskınlarda 12 kilogram uyuşturucu maddenin, bir tüfek ve cephaneliğin ele geçirildiğini söyledi.

Operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu maddenin protestocuların üzerinde değil, farklı noktalarda ele geçirildiğini belirten Nefiç, operasyonlarda üç kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

Öte yandan, Bosna Hersek genelinde gün sessiz başladı. Henüz, herhangi bir protesto girişimi olmazken, başkent Saraybosna'da öğleden sonra gösteri düzenleneceği öğrenildi.

Muhabir: Kayhan Gül
Yayınlayan: Eyüphan Kılıç

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com