Bosna Hersek'teki protestolar

Bosna Hersek'teki protestolar
Boşnak lider İzzetbegoviç ve Hırvat lider Komşiç, ''şiddetten uzak durma'' çağrısında bulundu

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Jelyko Komşiç ile konseyin Boşnak üyesi İzzetbegoviç, ülke genelindeki eylemler dolayısıyla vatandaşlara "sağduyulu davranma ve şiddetten uzak durma" çağrısında bulundu.

Bosna Hersek'teki ''Federalna'' televizyonuna birlikte konuk olan Komşiç ve İzzetbegoviç, ülkedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Komşiç, ülke genelinde devam eden sorunların ne yabancılar ne de Hırvatistan veya Sırbistan tarafından çözüleceğinin kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

Uluslararası toplumun, reformların uygulanması konusunda Bosna Hersek'e destek olabileceğini kaydeden Komşiç, "Bir başka deyişle, uluslararası toplum kendi ülkelerinde inandıkları prensiplere sadık kalarak bize yardım edebilir. Uluslararası askeri güçlerin müdahalesi söz konusu değildir, hele de konu toplumsal meselelerken'' dedi.

Komşiç ayrıca, Bosna Hersek'in komşularının Bosna Hersek içerisindeki gelişmelere karışmamaları gerektiğini belirterek, dün Mostar kentini ziyaret eden Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç'in ziyaret nedeni konusunda bilgisi olmadığını kaydetti.

Milanoviç'in ziyareti hakkında kendisine bilgi verilmediğini ve ziyareti medya aracılığıyla öğrendiğini söyleyen Komşiç, ''Komşu ülkenin başbakanı öncelikle ülkenin başkentine gelmeliydi. Kendisinin verdiği mesaj, ülkenin sadece bir kesimine değil, tüm Bosna Hersek vatandaşlarına yönelik olmalıydı. Desteği için teşekkür ediyorum ancak verdiği destek Saraybosna'dan daha güçlü bir şekilde hissedilirdi'' dedi.

- "En iyisi komşularımızın bizi rahat bırakması" -

Komşiç ayrıca, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç'in daveti üzerine Belgrad'a giden Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik'in Belgrad ziyareti konusunda da önceden bilgilendirilmediğini kaydetti.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Vuçiç'in ''Sırbistan, Bosna Hersek'in içişlerine karışmak istemiyor'' ifadelerini de değerlendiren Komşiç, ''Bizim için en iyisi komşularımızın bizi rahat bırakması, Bosna Hersek'in içişlerine karışmamasıdır. Bu, bizim çözmemiz gereken bir krizdir. Bu gelişmeler, Bosna Hersek'teki demokrasinin geçtiği bir süreçtir'' diye konuştu.

- İzzetbegoviç: "İstifa çözüm değil" -

Komşiç, ülke genelinde eylemlerin devam etmesi halinde ''kolaylıkla'' istifa edebileceğini belirtirken, İzzetbegoviç ise istifanın çözüm olmadığını söyledi.

İzzetbegoviç, ''Bunun bir çıkış olduğunu düşünmüyorum. Vatandaşlar seçimlerde bana oy verdi. Ben ülkenin istikrar ve güvenliğinden sorumluyum. Görevim bitene kadar ülkenin kurumlarını, istikrar ve güvenliğini savunacağım'' diye konuştu.

Vatandaşların ekmek ve adalet talep ettiğini söyleyen İzzetbegoviç, yetkililerin bu konuda gerekli adımları en hızlı şekilde atmaları gerektiğini dile getirdi.

Dodik'in Belgrad ziyareti sırasında kullandığı ''Bosna bölünmeye doğru kayıyor'' ifadelerini de değerlendiren İzzetbegoviç, ''Gerek Milorad Dodik'i gerekse ülkedeki diğer siyasetçileri çekişmelere son vermeye davet ediyorum. Milorad Dodik, Bosna'daki savaş nedeniyle Aliya İzzetbegoviç ve Bosna Hersek'in savunucularını suçluyor" dedi.

Komşiç ve İzzetbegoviç ayrıca, bugünden itibaren cuma günü yapılan eylemler sırasında yakılan ve yangında büyük zarar gören Cumhurbaşkanlığı binasındaki makamlarında görevleri başında olacaklarını duyurdu.

Muhabir: Kayhan Gül
Yayınlayan: Tuğrul Çam

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com