Bosna Hersek'teki protestolar

Bosna Hersek'teki protestolar
Saraybosna'daki Cumhurbaşkanlığı önünde toplanan grup, Bosna Hersek Federasyonu hükümet binasının önüne ulaştı- Mostar'daki İspanya Meydanı'nda toplanan kalabalık grup, taleplerini açıkladıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplanan grup, Cumhurbaşkanlığı önünden ayrılarak ülkedeki iki entiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonu hükümet binası önünde geldi.

Sayıları 500'e yaklaşan kalabalık grup, üzerinde ''Milyarderlerin İsimlerini İstiyoruz'', ''İnzko! Ya Çalış Ya Evine Git'', ''Utanın! Bu İnsana Uygun Bir Hayat mı?'' yazılı dövizler taşıyarak, ''İstifa'' sloganları attı.

Protestoların başladığı Cumhurbaşkanlığı binası önündeki cadde araç trafiğine açılırken, bu kez Bosna Hersek Federasyonu hükümet binası önündeki cadde trafiğe kapatıldı.

Protestocular, Bosna Hersek Federasyonu hükümetinin istifa etmesini, kantonların kaldırılmasını, milletvekilleri maaşlarının yüzde 50 azaltılmasını, emekli maaşlarının arttırılmasını, yeni istihdam olarakları yaratılmasını ve sigortasız çalıştırılma konusunda gerekli önlemlerin alınmasını talep etti.

Bu arada, Bosna Hersek Federasyonu Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, erken seçimlerin düzenlenmesi için gerekli yasal değişikliklerin yapılması ve halkın demokratik yöntemlerle yeni yöneticileri belirlemesine imkan sağlanması çağrısında bulunuldu.

-Mostar'da da gösteri düzenlendi-

Bosna Hersek'in güneyindeki Mostar kentinde de kalabalık bir grup vatandaş gösteri düzenledi.

Sayıları bine yaklaşan grup, İspanya Meydanı'nda toplandı.

Kanton, entite ve devlet düzeyindeki tüm yöneticilerin istifasını, siyasi parti üyelerinden oluşmayacak hükümetlerin kurulmasını ve gösteriler sırasında gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep eden göstericiler, taleplerini açıkladıktan sonra olaysız bir şekilde dağılmaya başladı.

Gösteri esnasında geniş güvenlik önlemleri alındığı gözlenirken, Hersek-Neretva Kantonu İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sreçko Boşnyak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelişmeleri dikkatle izlediklerini söyledi.

Muhabir: Kayhan Gül
Yayınlayan: Eyüphan Kılıç

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com